Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym kolejne dwie osoby. Wśród nich byłego wicedyrektora w ministerstwie sprawiedliwości za rządów PO-PSL. Do informacji dotarli dziennikarze Wiadomości TVP.

Korupcja w krakowskim sądzie, są zatrzymani. Chodzi m.in. o fikcyjne zamówienia

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób związanych z aferą korupcyjną w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Chodzi o śledztwo w...

zobacz więcej

Zatrzymania potwierdził Temistokles Brodowski, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego. – Agenci rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne dwie osoby ws. korupcji w sądzie w Krakowie. Jedna z tych osób została zatrzymana w Warszawie, druga w Krakowie – mówił na antenie TVP Info.

– Obie te osoby usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jedna z tych osób to biznesmen, druga to były wicedyrektor w ministerstwie sprawiedliwości – dodaje Brodowski.

Krakowskiemu biznesmenowi śledczy zarzucają wręczanie korzyści majątkowych osobom z jednostek wymiaru sprawiedliwości oraz przywłaszczenie znacznej kwoty pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. B. zastępca dyrektora departamentu miał – według CBA – przyjąć, w związku z zajmowaną w resorcie funkcją, korzyści majątkowe pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia.

Korupcja na szeroką skalę

Według ustaleń śledztwa wokół sądu miała powstać sieć nawet kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań, szkoleń.

Firmy te z kolei korumpowały, poprzez udzielanie fikcyjnych zleceń, pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, co miało zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność przy kolejnych zleceniach.

Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania nie powstały, a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy.

Sprawa o korupcję w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Kolejne zarzuty i aresztowania

Pięciu pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zatrzymanych wczoraj przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego usłyszało zarzut udziału w...

zobacz więcej

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań

O sprawie jako pierwszy napisał portal tvp.info.

Dotychczas przedstawiono podejrzanym zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 14 podejrzanym przedstawiono łącznie 49 zarzutów. 8 podejrzanych jest tymczasowo aresztowanych. W śledztwie dokonano zabezpieczania majątkowego o łącznej szacunkowej wartości ok. 6,2 mln zł.

Do pierwszych zatrzymań w tym śledztwie doszło w połowie grudnia ubiegłego roku. CBA zatrzymało pięciu podejrzanych: dyrektora i główną księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa oraz dwóch biznesmenów, których firmy miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

źródło:
Zobacz więcej