RAPORT

Wojna na Ukrainie

MSZ: rozwiązanie sporu z Katalonią wewnętrzną sprawą Hiszpanii

Podczas referendum w Katalonii doszło do zamieszek (fot. PAP/EPA/SANTI DONAIRE)
Podczas referendum w Katalonii doszło do zamieszek (fot. PAP/EPA/SANTI DONAIRE)

Nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii i ułożenie jej relacji z rządem hiszpańskim na gruncie hiszpańskiej konstytucji, dialogu i kompromisu wyraziło w poniedziałkowym oświadczeniu polskie MSZ. „Rozwiązanie sporu z Katalonią jest wewnętrzną sprawą Królestwa Hiszpanii” – zaznaczono.

Referendum niepodległościowe w Katalonii. 90 proc. za niepodległością [Relacja]

Relacja z Barcelony specjalnej wysłanniczki TVP Info Dominiki Ćosić.

zobacz więcej

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum niepodległościowym oddało głosy ok. 2,26 mln osób, czyli 42,3 proc. uprawnionych do głosowania, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne.

Plebiscyt uznawany jest za nielegalny przez hiszpańskie władze centralne. W niedzielę kilkaset osób zostało rannych w wyniku starć z policją, która usiłowała uniemożliwić głosowanie, blokując dostęp do lokali wyborczych, konfiskując urny i karty wyborcze.

„Na końcu drogi w takich sytuacjach jest wojna domowa”

– Sytuacja w Hiszpanii pokazuje, jak bardzo niesprawiedliwie została potraktowana Polska – mówiła w „Minęła 8” TVP Info Anna Siarkowska...

zobacz więcej

Odnosząc się do wydarzeń w Katalonii, resort dyplomacji stwierdził, że Polska „z uwagą śledzi rozwój sytuacji” w tym regionie w związku z próbami zorganizowania referendum.

„W pełni respektujemy zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii” – podkreśliło MSZ w oświadczeniu. Wskazało również, że „rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii”.

„Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii. Ufamy, że rząd Hiszpanii i władze Katalonii ułożą wzajemne relacje zgodnie z konstytucją Królestwa Hiszpanii i obowiązującym prawem, na drodze dialogu i kompromisu, w duchu porozumienia, bez wymuszania rozwiązań siłowych i ulicznych demonstracji” – dodał resort dyplomacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej