Biało-czerwona rzeka w Nowym Jorku. Tysiące Polaków na Paradzie Pułaskiego

Tysiące amerykańskich Polaków przybyło w niedzielę na reprezentacyjną 5. Aleję na nowojorskim Manhattanie, by wziąć udział w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego. Uczestnicy defilowali z polskimi i amerykańskimi flagami, kwiatami, transparentami i kolorowymi balonikami.

Chicago obchodzi Dzień Pułaskiego

Uroczystości upamiętniające 266. rocznicę urodzin generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego –...

zobacz więcej

Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

Przywiązanie do kultury

Wicemarszałek Bielan wyraził zadowolenie, że tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia znalazło się w samym centrum Manhattanu, w prestiżowym miejscu, żeby zademonstrować swe przywiązanie do polskości i polskiej kultury.

– To bardzo istotne, bo łączą nas z USA bardzo ważne więzi gospodarcze i militarne. (...) Rola Polonii jest nie do przecenienia. Pomagała nam m.in. i w czasach stanu wojennego, i kiedy walczyliśmy o rozszerzenie NATO, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Ale wciąż potrzebujemy silnej Polonii, która włączy się w życie społeczne i polityczne USA, aby relacje między naszymi krajami były jak najlepsze – powiedział Bielan.

Pod wrażeniem niedzielnego wydarzenia była też senator Anders. Podkreśliła, że każdy Polak biorący udział w paradzie na Manhattanie jest dumny ze swego pochodzenia. – A ci, którzy nie są Polakami, mogą być nawet zazdrośni, chcieliby być Polakami – dodała.

Prezydent Duda w Nowym Jorku: potrzebujemy wsparcia polskiego środowiska naukowego

– Działalność naukowców polskiego pochodzenie buduje polską markę; jako państwo potrzebujemy wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na...

zobacz więcej

Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kościuszki, dlatego też tegoroczne widowisko przebiegało pod hasłem „Generał Tadeusz Kościuszko - bohater obojga narodów”. Uświetniła je Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego.

Przed katedrą św. Patryka witał maszerujących prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, który wcześniej celebrował mszę św. w tej największej katolickiej świątyni Nowego Jorku.

Prymas wyraził życzenie, o czym wspominał także podczas uroczystości w katedrze, aby Polacy byli „ludźmi jednego serca, jednego ducha”. Wyraził także pragnienie, by Polacy potrafili się jednoczyć, pamiętając, że potrzebuje tego i Polska, i Polacy mieszkający poza jej granicami.

„Delegacje instytucji polonijnych”

5. Aleją przeszły także delegacje największych instytucji polonijnych, w tym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Fundacji Kościuszkowskiej oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Licznie reprezentowana była młodzież z polskich szkół dokształcających. Udział w paradzie wzięło także wiele zespołów muzycznych i tanecznych. Przykuwały uwagę najpiękniejsze Polki wybrane w konkursach Miss Polonia, a także polscy harleyowcy.

Po zakończeniu parady w nowojorskim Central Parku po raz pierwszy rozbrzmiewały polskie piosenki. Koncert odbył się w ramach „Pulaski Day Music Festival”.

źródło:

Zobacz więcej