Biało-czerwona rzeka w Nowym Jorku. Tysiące Polaków na Paradzie Pułaskiego

aktualizacja: 08:06 wyślijdrukuj
W paradzie wzięły udział tysiące osób (fot. twitter.com/Osanpotsushin)

Tysiące amerykańskich Polaków przybyło w niedzielę na reprezentacyjną 5. Aleję na nowojorskim Manhattanie, by wziąć udział w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego. Uczestnicy defilowali z polskimi i amerykańskimi flagami, kwiatami, transparentami i kolorowymi balonikami.

Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

Przywiązanie do kultury

Wicemarszałek Bielan wyraził zadowolenie, że tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia znalazło się w samym centrum Manhattanu, w prestiżowym miejscu, żeby zademonstrować swe przywiązanie do polskości i polskiej kultury.

– To bardzo istotne, bo łączą nas z USA bardzo ważne więzi gospodarcze i militarne. (...) Rola Polonii jest nie do przecenienia. Pomagała nam m.in. i w czasach stanu wojennego, i kiedy walczyliśmy o rozszerzenie NATO, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Ale wciąż potrzebujemy silnej Polonii, która włączy się w życie społeczne i polityczne USA, aby relacje między naszymi krajami były jak najlepsze – powiedział Bielan. Pod wrażeniem niedzielnego wydarzenia była też senator Anders. Podkreśliła, że każdy Polak biorący udział w paradzie na Manhattanie jest dumny ze swego pochodzenia. – A ci, którzy nie są Polakami, mogą być nawet zazdrośni, chcieliby być Polakami – dodała.
Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kościuszki, dlatego też tegoroczne widowisko przebiegało pod hasłem „Generał Tadeusz Kościuszko - bohater obojga narodów”. Uświetniła je Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego.

Przed katedrą św. Patryka witał maszerujących prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, który wcześniej celebrował mszę św. w tej największej katolickiej świątyni Nowego Jorku.

Prymas wyraził życzenie, o czym wspominał także podczas uroczystości w katedrze, aby Polacy byli „ludźmi jednego serca, jednego ducha”. Wyraził także pragnienie, by Polacy potrafili się jednoczyć, pamiętając, że potrzebuje tego i Polska, i Polacy mieszkający poza jej granicami.

„Delegacje instytucji polonijnych”

5. Aleją przeszły także delegacje największych instytucji polonijnych, w tym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Fundacji Kościuszkowskiej oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Licznie reprezentowana była młodzież z polskich szkół dokształcających. Udział w paradzie wzięło także wiele zespołów muzycznych i tanecznych. Przykuwały uwagę najpiękniejsze Polki wybrane w konkursach Miss Polonia, a także polscy harleyowcy.

Po zakończeniu parady w nowojorskim Central Parku po raz pierwszy rozbrzmiewały polskie piosenki. Koncert odbył się w ramach „Pulaski Day Music Festival”.

Wybrane dla Ciebie