RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Beata Mazurek: Łukasz Rzepecki zawieszony w prawach członka PiS

Poseł Łukasz Rzepecki (fot. PAP/Paweł Supernak)

Poseł Łukasz Rzepecki został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości – poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek na portalu Twitter. Zaznaczyła, że jest to pierwszy krok do usunięcia posła z partii.

Sam Rzepecki powiedział w sobotę, że jest zszokowany decyzją prezydium klubu PiS. – Dowiedziałem się o tym z mediów – oświadczył. Poseł zaznaczył, że najważniejsza jest dla niego lojalność wobec wyborców, a nie partii.

– Jestem bardzo zaskoczony, zszokowany tą sytuacją, nikt ze mną nie rozmawiał na ten temat, dowiedziałem się o tym z mediów, nie wiem co było powodem tej sytuacji, ja realizuję program PiS – powiedział Rzepecki. Dopytywany, czy rozważa przejście do innych sejmowych klubów np. Kukiz'15 lub PO, odpowiedział, że jest jeszcze za wcześnie na takie decyzje. – Nie podejmuję żadnych decyzji na tę chwilę, muszę skonsultować się z moimi wyborcami – mówił.

W piątek, w głosowaniu w Sejmie, odwołano Rzepeckiego z sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W komisji zastąpił go inny poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Prezydium klubu PiS zarekomendowało w piątek także wydalenie posła Rzepeckiego z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Mazurek powiedziała wtedy dziennikarzom, że ze strony posła było już wystarczająco dużo posunięć, które by wskazywały na to, iż bardziej staje po stronie opozycji, niż po stronie obozu rządzącego. Jak dodała, Rzepecki wystąpił „przeciwko jednemu z kolegów z klubu PiS i stąd taki, a nie inny wniosek”.

Tarczyński: Kierwiński nie zamknie mi ust. Niech odpowie czy ma kontakt z ludźmi z Airbusa

Poseł PiS, Dominik Tarczyński, może stracić immunitet. Komisja Regulaminowa opowiedziała się w środę za przyjęciem wniosku o uchylenie immunitetu...

zobacz więcej

Spór o Tarczyńskiego

Rzepecki zapowiedział bowiem, że zagłosuje za uchyleniem immunitetu jego klubowemu koledze, posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu. W minionym tygodniu Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się za przyjęciem wniosku posła PO Marcina Kierwińskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Dominika Tarczyńskiego. Kierwiński złożył prywatny akt oskarżenia, w którym zarzuca posłowi PiS, że ten pomawia go o niezgodne z prawem lobbowanie na rzecz Airbus Helicopters.

Argumentując swoje stanowisko, Rzepecki podkreślił, że „sprawa jest poważna” i dlatego powinno zostać niezwłocznie wyjaśnione, czy poseł PO lobbował na rzecz Airbusa. – To będzie przede wszystkim z korzyścią dla pieniędzy publicznych i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – ocenił Rzepecki.

Mazurek oceniła w piątek, że decyzja, którą podjął poseł Rzepecki, jest dla PiS niezrozumiała. – Zawsze w danym środowisku obowiązuje lojalność, takiej lojalności od wszystkich naszych członków wymagamy. To nie jest dla nikogo tajemnicą – zaznaczyła. – Jeśli chce realizować program PiS, to przede wszystkim nie idzie z tym do mediów, tylko do szefa partii, do szefa klubu, do swoich struktur, a nie najpierw swoimi pomysłami na to, co wprowadzać i kiedy wprowadzać, dzieli się z dziennikarzami – dodała.

O Rzepeckim było głośno już w lipcu, gdy podczas sejmowej debaty wyraził swój sprzeciw wobec projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, przygotowanej przez posłów PiS.

– Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska. Dlatego chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, do kierownictwa PiS, żebyście wycofali państwo te podpisy pod tą ustawą – powiedział.

Rzepecki nie wziął także udziału w głosowaniu nad ustawą o Sądzie Najwyższym. Została ona później zawetowana (razem z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa) przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Mazurek zapowiedziała w piątek, że klub PiS podejmie decyzję ws. Rzepeckiego na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

źródło:
Zobacz więcej