RAPORT

Pogarda

Kapsuła czasu z naukowymi precjozami ukryta na Spitsbergenie

Polska Stacja Polarna Hornsund (fot. wikipedia.org)
Polska Stacja Polarna Hornsund (fot. wikipedia.org)

Najnowsze

Popularne

Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu - to skarby, które trafiły do kapsuły czasu, zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się ukazać na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.

Spędzili długie miesiące w kosmosie. Troje astronautów wróciło na Ziemię

Troje członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Amerykanka Peggy Whitson, jej rodak Jack Fischer i Rosjanin Fiodor Jurczychin – powróciło...

zobacz więcej

Już nieraz w historii ludzie podejmowali próby skomunikowania się z innymi cywilizacjami. W latach 70. XX wieku w przestrzeń kosmiczną wyemitowano np. falę radiową z informacjami o ludzkości (wiadomość Arecibo). Wysyłano też w kosmos płytki z wygrawerowanymi informacjami o Ziemi i rysunkami ludzi (płytki Pioniera). Teraz badacze z ośmiu jednostek naukowych z kraju i zagranicy postanowili przesłać „wiadomość w butelce” nie istotom odległym w przestrzeni, tylko bardzo odległym w czasie.

17 września br. kapsułę czasu włożono na głębokość 4 metrów do otworu wywierconego w pobliżu Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i dokładnie zasypano. W ten sposób postanowiono uczcić 60-lecie istnienia stacji.

Kapsuła zrobiona jest z grubej stali nierdzewnej, ma długość 60 cm i średnicę 12 cm. Oszacowano, że za sprawą naturalnych procesów erozji kapsuła czasu powinna znów pojawić się na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.

Zawartość kapsuły skomponowano tak, by znalazcy mogli uzyskać jak najwięcej informacji o naszej cywilizacji, środowisku przyrodniczym i poziomie rozwoju technologicznego. W kapsule znalazło się pięć mniejszych pojemników ze stali nierdzewnej, oddzielonych od siebie poduszkami magnetycznymi.

Kapsuła czasu z gorzowskiej katedry otwarta. Oto co skrywała

Wstępnie oceniono, że znalezisko jest w bardzo dobrym stanie, mimo tego, że kapsuła czasu była przestrzelona. Zawartość została pokazana w...

zobacz więcej

W kapsule karty pamięci

Dlatego pojemniki zawierają artefakty oraz naturalne próbki minerałów i skał, a także obiekty biologiczne. Każdy pojemnik niesie przekaz o innej tematyce: geologicznej, dot. środowiska naturalnego, biologicznej, technologicznej, a także zestaw przedmiotów wziętych z naszego życia codziennego.

W kapsule jest też m.in. pojemnik dotyczący samych okolic Hornsundu. A w nim dwie karty pamięci z nagranymi zdjęciami i filmami ze stacji.

W pojemniku są też zatopione w ceramice zdjęcia polskiej stacji polarnej – latem i zasypanej śniegiem – zimą. Szczegóły projektu dostępne są na stronie https://timecapsule.igf.edu.pl/

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej