RAPORT

Pogarda

Dezubekizacja: niższe emerytury dla 39 tys. byłych funkcjonariuszy

Najnowsze

Popularne

Prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL od 1 października będzie miało obniżone emerytury i renty na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej – wynika z informacji uzyskanych w MSWiA.

Funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL dostaną niższe świadczenia

Jest projekt obniżenia emerytur i rent funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. – To realizacja zasady sprawiedliwości społecznej –...

zobacz więcej

Ustawa obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura – 2,1 tys. zł (brutto), renta – 1,6 tys., renta rodzinna – 1,8 tys.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdzał Instytut Pamięci Narodowej. Z danych przekazanych przez dyrektorkę Archiwum IPN Marzenę Kruk wynika, że Instytut wystawił dla Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA ponad 49 tys. informacji o przebiegu służby.

Dotknięci ustawą dezubekizacyjną będą się mogli odwołać w lokalnym sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby wszystkie sądy w Polsce mogły rozpatrywać odwołania funkcjonariuszy, których dotknęła ustawa...

zobacz więcej

Trzy tysiące wniosków o wyłączenie

Według informacji PAP, do końca września wpłynęło ok. 3 tys. wniosków o wyłączenie z ustawy na tej podstawie. – Wydanie rozstrzygnięcia w takiej sprawie wymaga przeprowadzenia szeregu czynności wyjaśniających. Są one konieczne do zgromadzenia niezbędnego materiału dowodowego – poinformowało MSWiA.

Od decyzji organu emerytalnego, ustalającej ponownie wysokość świadczeń, przysługuje odwołanie do sądu. Resort przypomina, że złożenie odwołania nie wstrzymuje jednak wykonania decyzji.

Jak poinformował naczelnik Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze RPO Tomasz Oklejak, aktualnie u rzecznika znajduje się ok. 1,4 tys. wniosków osób, które czują się poszkodowane w związku z tą ustawą. Skarżą się oni na niesprawiedliwe potraktowanie, ponieważ – jak mówią – zostali objęci odpowiedzialnością zbiorową.

Setki nazw ulic do zmiany. Propagują ustroje totalitarne

zobacz więcej

Skargi do RPO

Jak podał Oklejak, do biura RPO zgłosił się m.in. dowódca oddziału antyterrorystycznego, który ma przyznany status weterana. Był na misjach policyjnych poza granicami kraju, jednak karierę zaczynał w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i to sprawia, że został objęty ustawą.

Inny przykład dotyczy policjanta pionu kryminalnego, który rozpracowywał najbardziej niebezpieczne grupy przestępcze o charakterze zbrojnym. Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. W 2007 r. odszedł na emeryturę ze stanowiska w CBŚ. Ma trzy miesiące służby w SB.

Jak powiedział Oklejak, wiele wniosków dotyczy osób z zasługami, które brały udział m.in w Powstaniu Warszawskim. – Mamy wniosek kobiety, która była łączniczką podczas Powstania Warszawskiego, miała wtedy 13 lat. Później została zatrudniona na etacie milicyjnym, była sekretarką i ona również podlega pod tę ustawę – powiedział. Oklejak zapowiedział, że RPO zamierza przystępować do konkretnych spraw obywateli przed sądami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej