Zabawki sprzed dwóch tysięcy lat odkopane w antycznym mieście

Zabawki sprzed dwóch tysięcy lat zostały odkopane w północno-zachodniej Turcji (fot. Twitter/Ticia Verveer)

Zabawki sprzed dwóch tysięcy lat zostały odkopane w północno-zachodniej Turcji. Archeolodzy znaleźli je w dziecięcych grobach w starożytnym greckim mieście Parion w prowincji Canakkale.

Sensacja w Chotyńcu! Archeolodzy odkopali grecką, antyczną amforę

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli prawdziwy skarb. Chodzi o liczącą dwa i pół tysiąca lat grecką amforę antyczną. To pierwsze tego...

zobacz więcej

Zdaniem tureckich archeologów, odnalezione zabawki były podarunkami dla zmarłych dzieci i miały im towarzyszyć w podróży po śmierci.

Znalezisko dostarcza też wielu istotnych informacji o kulturze ówczesnego społeczeństwa. Figurki żeńskie znajdowały się w grobach dziewcząt, a męskie – w grobach chłopców, co pokazuje, że dwa tysiące lat temu dzieci bawiły się w taki sam sposób jak dziś.

Poza figurkami o ludzkich kształtach znaleziono też takie, które przedstawiają zwierzęta i postacie z mitologii.

Parion – antyczne miasto greckie

Parion, znany również jako Parium, był antycznym miastem greckim, które zostało założone w 709 r.p.n.e. W okresie rzymskim znajdowały się tam dwa znaczące porty. Archeolodzy prowadzą wykopaliska w tamtym rejonie od 2005 roku. Do ich najważniejszych odkryć należą grobowce i sarkofagi oraz znajdujące się w nich przedmioty m.in. złote kolczyki, monety i fragmenty korony.

źródło:
Zobacz więcej