RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Elżbieta Witek: Różnica zdań jest normalna, nie jesteśmy podzieleni

– Jeżeli ma się wspólny cel i siedzi się przy wspólnym stole, rozmawia się, dyskutuje, to zawsze jest nadzieja, że znajdzie się dobre rozwiązanie – powiedziała w programie „O co chodzi” w TVP Info Elżbieta Witek, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Znajdziemy takie rozwiązanie, które pozwoli powiedzieć, że rzeczywiście dogłębnie reformujemy polski wymiar sprawiedliwości – zapewniła.

Prezydent: Polacy chcą dobrej zmiany, nie dobrej rewolucji

– Z Prawem i Sprawiedliwością różnimy się co do metod, ale nie co do celów. Zmiana musi być głęboka, ale nie musi być rewolucyjna. Nieprzypadkowo...

zobacz więcej

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in. możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Zawiera też zapis, że sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat, ale mogą wystąpić do prezydenta o przedłużenie orzekania. PiS krytykuje prezydenckie projekty m.in. właśnie za brak gruntownej wymiany sędziów Sądu Najwyższego.

Elżbieta Witek była pytana w piątek w TVP Info, czy obóz „dobrej zmiany”, podzielony między frakcję prezydencką a rządową, będzie w stanie przeciwstawić się zmasowanej krytyce ze strony opozycji.

„Nie mówimy o konflikcie”

– Chciałabym zaprotestować przeciwko mówieniu, że jesteśmy podzieleni. Jest różnica zdań i ona jest normalna, bo kiedy się podejmuje odpowiedzialność za państwo, za obywateli, a podejmuje ją rząd i także pan prezydent, to jest trudna sztuka. Rządzenie w ogóle jest trudną sztuką. My nie mówimy tutaj o konflikcie wewnątrz naszego obozu, możemy mówić o dyskusjach, o różnych drogach dojścia do tego samego celu. Bo jesteśmy z tego samego obozu – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że „protesty totalnej opozycji były także wtedy, kiedy nie było jeszcze żadnych wet pana prezydenta”. – Myślę, że rząd polski, wybrany w demokratycznych wyborach, mający większość parlamentarną, a także pan prezydent, który ma olbrzymi mandat z bezpośrednich wyborów – mamy pełne prawo, żeby realizować swój program – zaznaczyła Elżbieta Witek.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej