Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła w czwartek decyzję władz Warszawy z 2010 r. w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43 - drugiej badanej przez komisję kamienicy z lokatorami.
45 proc. Polaków ocenia, że działania komisji weryfikacyjnej badającej warszawską reprywatyzację przywracają sprawiedliwość społeczną. Sondaż...
zobacz więcej
Komisja orzekła o zwrocie nieruchomości miastu. Swej decyzji komisja nadała rygor natychmiastowej wykonalności. Uznała też, że przy wydawaniu decyzji z 2010 r. rażąco naruszono prawo, m.in. co do zasady obiektywizmu i bezstronności – poinformował przewodniczący komisji Patryk Jaki.
Od czwartkowej decyzji strony postępowania mogą się odwołać do komisji, a potem do sądu administracyjnego.
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 28 września 2017– W rozpoznawanej sprawie komisja stwierdziła, że prowadząc postępowanie zakończone decyzją z 6 grudnia 2010 r., prezydent m.st. Warszawy naruszył w sposób rażący standardy prowadzenia postępowania administracyjnego obowiązującego w demokratycznym państwie prawnym (...). Wskazana decyzja doprowadziła do skutków sprzecznych z zasadą sprawiedliwości społecznej – powiedział Jaki.
Decyzja ws. Marszałkowska 43 - rażące naruszenie zasad postępowania administracyjnego #KomisjaWeryfikacyjna #reprywatyzacja pic.twitter.com/8zwFsQqU4i
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 28 września 2017
– W sprawie uczestniczył pracownik organu podlegający wyłączeniu, spowodowało to naruszenie w rozpoznawanym przypadku obowiązku bezstronnego działania przez organ administracji publicznej, a także uchybienie zasadzie zaufania obywateli do organu władzy publicznej – wyjaśniał Jaki.
Przypomniał, że, jak ustalono podczas prac komisji, adwokat Iwona Gerwin reprezentująca beneficjentki decyzji zwrotowej pozostawała w nieformalnym związku z bratem Jakuba R., Adamem (któremu jej klientki odsprzedały prawa i roszczenia do nieruchomości, a on następnie odsprzedał je obecnej właścicielce - PAP).
– Ze względu na stopień pokrewieństwa z urzędnikiem wydającym decyzję komisja nie dała wiary zeznaniom Adama R. (...), w zakresie w jakim wskazał on, że nie posiada wiedzy co do tego, iż jego brat Jakub R. podpisywał decyzję reprywatyzacyjną w niniejszej sprawie – powiedział Jaki.m.st.Warszawa przekazało w prywatne ręce kamienicę gruntownie wyremontowaną ze środków publicznych #KomisjaWeryfikacyjna pic.twitter.com/IcwEs4q7eF
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 28 września 2017
#KomisjaWeryfikacyjna ustaliła, że dwukrotnie sprzedano roszczenia za 2tys.zł -> świadczenie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości pic.twitter.com/o7jinCGpWi
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 28 września 2017
Decyzję o przyznaniu praw do tej nieruchomości dwóm mieszkankom Francji w 2010 r. wydał Jakub R. (dziś podejrzany w sprawie reprywatyzacji Chmielnej 70; jest w areszcie). Odsprzedały one prawa i roszczenia bratu Jakuba R., Adamowi (którego reprezentował znany adwokat mec. Robert N., również podejrzany ws. Chmielnej 70; jest w areszcie). Adam R. sprzedał je obecnej właścicielce. Miasto wznowiło niedawno postępowanie w sprawie nieruchomości, wobec wątpliwości co do testamentu z lat 70. w całej sprawie.
W pierwszej połowie września jako świadków komisja przesłuchała lokatorkę kamienicy Krystynę Wrońską, brata Jakuba R., Adama i b. pracownicę urzędu miasta Warszawy Alinę Domańską. W trybie niejawnym przesłuchano mec. Iwonę Gerwin - pełnomocniczkę beneficjentek decyzji zwrotowej.
Prezydent m.st.Warszawy nie ustaliła okoliczności posiadania gruntu w chwili złożenia wniosku dekretowego #KomisjaWeryfikacyjna pic.twitter.com/Poznc26KVP
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 28 września 2017
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki, w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”...
zobacz więcej
Po raz kolejny na rozprawie nie stawiła się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny.
Komisja od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K.; o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29 oraz o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14.