USA i Rosja znalazły wspólny język. Będą współpracować... w kosmosie

Do budowy nowej stacji kosmicznej użyta zostanie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS (fot. REUTERS/NASA/Handout)

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu „Deep Space Gateway”. Do budowy nowej załogowej stacji kosmicznej w pobliżu Księżyca Roskosmos i NASA zamierzają użyć Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Mniej pieniędzy dla NASA? Trump stawia na współpracę z biznesem

Propozycja budżetu USA autorstwa prezydenta Donalda Trumpa może zaowocować sporymi zmianami w Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. NASA nie straciłaby...

zobacz więcej

Już kilka miesięcy temu NASA ogłosiła pracę nad projektem „Deep Space Gateway”, który ma na celu wysyłanie astronautów w przestrzeń kosmiczną za pomocą amerykańskich rakiet nowej generacji. Jak podała agencja AFP, Rosja z kolei zamierza otworzyć stację badawczą na Księżycu i latać na satelitę Ziemi od 2031 r.

Roskosmos podkreślił, że partnerzy zamierzają rozwijać międzynarodowe normy techniczne, które będą stosowane w przyszłości. – Co najmniej pięć krajów pracuje nad budową własnych załogowych statków kosmicznych, więc żeby uniknąć problemów technicznych, normy muszą zostać zunifikowane. Część kluczowych norm zostanie opracowana na podstawie elementów rosyjskich – powiedział Igor Komarow, szef Roskomoskosu.

Obok amerykańskich ciężkich rakiet nośnych (Space Launch System, SLS) przy budowie stacji zostaną użyte rosyjskie modułowe rakiety nośne Angara i Proton-M. Poszczególne komponenty przyszłej stacji mają być dostarczane przez amerykański Space Launch System. Operacja ta rozpocznie się w 2018 r.

Dlaczego Wenus kręci się w drugą stronę? Misja pomoże wyjaśnić tajemnice

W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania naukowców związanych z NASA oraz naukowców z Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk (IKI)....

zobacz więcej

Misje na Marsa i asteroidy bliżej?

Stacja ma posłużyć jako punkt przystankowy w misjach na Marsa i asteroidy. Ma być też obiektem badawczym, na którym będą rozwijane i testowane systemy potrzebne człowiekowi do przeżycia w dalszych częściach przestrzeni kosmicznej.

Podpisanie umowy między agencjami miało miejsce w Adelajdzie w południowej Australii, gdzie odbywa się 68. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Jak podała agencja AFP, mimo napięć politycznych przestrzeń kosmiczna to jeden z niewielu obszarów współpracy między Rosją a USA.

źródło:

Zobacz więcej