RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ikona popkultury, wybitna artystka. Prace Fridy Kahlo w Poznaniu. „To wystawa roku w Polsce”

To pierwsza i jedyna wystawa Kahlo i Rivery w Polsce (fot. mat. prasowe)
To pierwsza i jedyna wystawa Kahlo i Rivery w Polsce (fot. mat. prasowe)

– Maluję siebie, bo jestem samotna. Jestem tematem, który znam najlepiej – mawiała Frida Kahlo. Pozostawiła po sobie ponad 200 prac – w większości autoportrety. Zakrwawiona, z bliznami, charakterystyczną trupią czaszką na czole. Część z nich można oglądać właśnie w Poznaniu. 28 prac Fridy Kahlo, 10 Diego Rivery oraz 11 innych artystów z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów z Meksyku znalazło się na nowo otwartej wystawie w Centrum Kultury Zamek. Jest to pierwsza i jedyna w Polsce ekspozycja, wzbogacona o mało znany polski wątek w życiu artystów.

Frida Kahlo w Poznaniu

zobacz więcej

Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22 lat Kahlo poślubiła meksykańskiego malarza – Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał, że „nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią″.

– Ta wystawa ma odkryć, dlaczego stała się takim fenomenem, ikoną kultury popularnej. Nie zabraknie szczegółów z jej życia, ale nie koncentrujemy się na historii życia Fridy Kahlo – przyznała kuratorka Helga Prignitz-Poda.

Polski kontekst, który jest podtytułem ekspozycji był jej pomysłem i niewątpliwie wzbogaca opowieść o artystce. – Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego i koncepcja zaproponowana przez panią kurator wydała nam się fascynująca – podkreśla Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

– Jestem przekonany, że wystawa będzie wystawą roku w Polsce i przyciągnie tysiące Polaków oraz zwiedzających z innych krajów – wtóruje jej Alejandro Negrín Muñoz, ambasador Meksyku w Polsce.

Monet, Renoir i Delacroix zawitali do Polski. Malarskie perły w Poznaniu

zobacz więcej

Ikoniczne prace Kahlo i Rivery

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek została podzielona na kilka części. 28 dzieł Fridy Kahlo i 10 jej męża Diego Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów znalazło się w Sali Wystaw. Wśród obrazów, które można tam zobaczyć są powszechnie znane, wręcz ikoniczne prace Kahlo, takie jak „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” czy „Autoportret MCMXLI”. Nie zabrakło również 11 prac innych artystów, w tym słynnych fotograficznych wizerunków artystki wykonanych m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40. XX wieku.

Bezpośrednio z Sali Wystaw zwiedzający skierują swoje kroku do specjalnie zbudowanego kameralnego kina, w którym wyświetlane będą dokumentalne filmy, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo i jej męża.

.

zobacz więcej

Fotografka z polskim rodowodem

W zachodnim skrzydle Zamku umieszczono 80 zdjęć Bernice Kolko, fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. To ona miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych, intymnych zdjęć artystki. – Znała Kahlo przez ostatnie trzy lata, a w ciągu dwóch z jej życia były ze sobą bardzo blisko – zauważa Prignitz-Poda.

Uwieczniła ona malarkę w sytuacjach niepozowanych, w naturalnym otoczeniu, w ogrodzie, z przyjaciółmi, a nawet chorą w łóżku. „To wielka artystka. Fotografuje rzeczywistość w sposób godny podziwu” – pisała o niej Frida.

Obecność prac Bernice Kolko na wystawie stanowi jeden z elementów polskiego wątku w życiu Kahlo. Zanim w Meksyku poznała Fridę, podróżowała po Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała z Polski. Urodziła się w 1920 roku w Grajewie – niewielkiej miejscowości wówczas w pobliżu granicy z Prusami Wschodnimi.

Większość zdjęć prezentowanych na wystawie, pokazywana była bardzo rzadko, niektóre nigdy nie były publikowane. To ewenement, bo Bernice Kolko była bardzo znana i cieszyła się dużą popularnością w Meksyku.

– Miała o wiele więcej wystaw niż Frida, bo około 50, a w swoich pracach sporo miejsca poświęcała życiu ludu meksykańskiego – dodaje kuratorka.

Na wystawie znajduje się 80 fotografii Bernice Kolko, fotografki i przyjaciółki Kahlo (fot. tvp.info/Adam Cissowski)
Na wystawie znajduje się 80 fotografii Bernice Kolko, fotografki i przyjaciółki Kahlo (fot. tvp.info/Adam Cissowski)

Już za życia byli legendą. „Dali kontra Warhol” w stolicy

Ponad 120 oryginalnych starannie wyselekcjonowanych prac Salvadora Dalego i Andy'ego Warhola z prywatnych kolekcji i fundacji trafiło do Warszawy....

zobacz więcej

Bliska studentka z Polski

W kolejnej sali pokazana jest twórczość Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali.

– Gdy podjęła naukę w Akademii Sztuk Pięknych Esmeralda, poznała Fridę Kahlo. Ta zaś ją i grupę najbliższych studentów traktowała jak dzieci, które uczyła też życia – zauważa kuratorka wystawy.

Prace Rabel, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50. XX wieku. Dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo.

Sama postać Fanny jest kolejnym polskim elementem wystawy prezentowanej w Poznaniu. – Urodziła się w 1922 roku w Lublinie, w żydowskiej rodzinie, która należała do wędrownej teatralnej trupy. Gdy wyemigrowali do do Meksyku, zaangażowała się w sztukę – tłumaczy Prignitz-Poda.

Podobnie jak Kolko cieszyła się dużą popularnością, a swoje prace prezentowała na licznych ekspozycjach indywidualnych. Jej twórczość zwiedzający mogą oglądać dzięki córce artystki.

Prace Fanny Rabel przedstawiają codzienne życie Meksyku i otoczenie Fridy Kahlo (fot. tvp.info/Adam Cissowski)
Prace Fanny Rabel przedstawiają codzienne życie Meksyku i otoczenie Fridy Kahlo (fot. tvp.info/Adam Cissowski)

Oficjalne dane: już 230 ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku

Co najmniej 230 osób zginęło w wyniku wtorkowego trzęsienia ziemi w Meksyku – podały w środę wieczorem lokalnego czasu meksykańskie władze. Około...

zobacz więcej

Zaginiony obraz i inspiracje młodych artystów

Ostatnia przestrzeń wystawiennicza poświęcona została Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce, która odbyła się w Warszawie w 1955 roku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku. Znalazły się na niej prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany „La Mesa Herida” (Zraniony stół). To największy obraz namalowanym przez artystkę; ostatni raz widziany był właśnie w Polsce.

Tak naprawdę jednak wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” zaczyna się już w holu Centrum Kultury Zamek. Jej głównym celem jest bowiem zgłębienie fenomenu popularności artystki i oddziaływania jej sztuki na kolejne pokolenia twórców, nie tylko z Meksyku. Najłatwiej dostrzec to w pracach młodych artystów skupionych w grupie meXylo.

– Członkowie tej grupy fascynują i inspirują się sztuką Fridy Kahlo – podkreśla dyrektorka CK Zamek. Wszystkie prace zostaną zlicytowane, a uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz ofiar niedawnego trzęsienia ziemi w Meksyku.

Wystawie będą towarzyszyć m.in. wykłady i warsztaty twórcze. Zwiedzający na zapoznanie się z twórczością wybitnej meksykańskiej artystki mają czas do 21 stycznia.

Prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku pochodzą z wystawy prezentowanej w Warszawie w 1955 roku (fot. tvp.info/Adam Cissowski)
Prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku pochodzą z wystawy prezentowanej w Warszawie w 1955 roku (fot. tvp.info/Adam Cissowski)

źródło:
Zobacz więcej