Premier: nie zniesiemy sankcji wobec Rosji, jeśli nie wywiążą się ze zobowiązań mińskich

Beata Szydło wystąpiła podczas sejmowej debaty (fot. PAP/Marcin Obara)

– Nie będzie zgody polskiego rządu na zniesienie sankcji wobec Rosji dotyczącej importu jabłek, dopóki Rosja nie wywiąże się ze zobowiązań mińskich – mówiła premier Beata Szydło. Sejm debatował nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

Min. Krzysztof Jurgiel pozostaje na stanowisku. Sejm odrzucił wniosek o jego odwołanie

– Wniosek PSL o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zaskakujący w momencie, kiedy polska wieś znajduje się w...

zobacz więcej

Podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Jurgiela premier odniosła się m.in. do kwestii strat polskich rolników i sadowników, wywołanych rosyjskim embargiem na jabłka.

– Było już tu powiedziane, że embargo zostało wprowadzone w 2014 r. i nie było żadnej reakcji rządu; może słowa ówczesnego ministra rolnictwa z PSL (Marka Sawickiego), który pomagał wtedy ponoszącym straty rolnikom i sadownikom. Przypomnę, kpił z nich – i tutaj użyję niezbyt parlamentarnego sformułowania, ale jest to cytat z pana ministra – nazywał rolników „frajerami, których nie szanuje” – mówiła Szydło.

– Chcę bardzo wyraźnie i jasno powiedzieć, bo była tu mowa o embargu na jabłka (...), nie będzie zgody rządu PiS, polskiego rządu, na zniesienie sankcji wobec Rosji, dopóki ona nie wywiąże się ze zobowiązań mińskich. Tutaj nie ma pola do żadnych negocjacji – oświadczyła.

Szefowa rządu podkreśliła jednocześnie, że konieczne jest otwieranie nowych rynków dla polskich projektów rolnych.

źródło:

Zobacz więcej