RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef MSZ Francji do Kurdów w Iraku: to nieodpowiedni czas na niepodległość

Jean-Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych (fot.  REUTERS/Ismail Zitouny)
Jean-Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych (fot. REUTERS/Ismail Zitouny)

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian ostrzegł w środę władze irackiego Kurdystanu, że ogłoszenie niepodległości przez ten region autonomiczny może doprowadzić do destabilizacji Bliskiego Wschodu. Zaapelował do rządu w Bagdadzie o większą autonomię dla Kurdów.

Kurdowie w Syrii z własną autonomią? Pojawiają się pierwsze sygnały

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim zasugerował, że sprawa kurdyjskiej autonomii może być przedmiotem negocjacji. Dotychczas rząd w...

zobacz więcej

– To, co byłoby pożądane na dziś, to sytuacja, w której iracki Kurdystan jest włączony w odbudowę Iraku, proces pojednania w Iraku, ciesząc się możliwie największą autonomią – powiedział minister na antenie telewizji BFM.

– Nie wydaje się, by był to odpowiedni czas na niepodległość... gdyż jeśli dojdzie do jej ogłoszenia, może to doprowadzić do nowych poważnych kryzysów na Bliskim Wschodzie, podczas gdy w Iraku trwa walka z tzw. Państwem Islamskim – dodał Le Drian.

W poniedziałek w autonomicznym irackim Kurdystanie odbyło się referendum niepodległościowe. Ze wstępnych rezultatów wynika, iż 88 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. Władze centralne Iraku uznają kurdyjskie referendum za niekonstytucyjne i nielegalne. Niepodległości irackiego Kurdystanu sprzeciwia się także Turcja, Iran i Syria. Władze tych krajów, w których mieszka liczna mniejszość kurdyjska, obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej