RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kurdowie w Syrii z własną autonomią? Pojawiają się pierwsze sygnały

Kurdów wraz z częścią syryjskiej opozycji stworzyli Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii (fot. arch.PAP/EPA/LINO MIRGELER)
Kurdów wraz z częścią syryjskiej opozycji stworzyli Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii (fot. arch.PAP/EPA/LINO MIRGELER)

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim zasugerował, że sprawa kurdyjskiej autonomii może być przedmiotem negocjacji. Dotychczas rząd w Damaszku wykluczał to, zapowiadając odbicie siłą terenów kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne.

Kurdystan będzie niepodległy? Mieszkańcy decydują w referendum

W Iraku rozpoczęło się w poniedziałek referendum, w którym mieszkańcy terenów kontrolowanych przez Kurdów odpowiadają na pytanie, czy chcą, by...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim udzielił we wtorek wywiadu rosyjskim mediom, w którym powiedział, że „syryjscy Kurdowie chcą pewnego rodzaju samorządu w ramach Syryjskiej Republiki Arabskiej i kwestia ta jest do negocjowalna i może być dyskutowana”.

– Gdy pokonamy Państwo Islamskie, możemy usiąść z nimi i zgodzić się co do kształtu przyszłości – oświadczył.

Deklaracja ta nie wywołała na razie żadnej reakcji ze strony syryjskich Kurdów, którzy wraz z częścią syryjskiej opozycji stworzyli na terenach północnej i wschodniej Syrii Demokratyczny System Federalny Północnej Syrii (DSFPS).

Sugestia ministra pojawiła się w sytuacji, gdy rośnie napięcie między SDF a armią syryjską, wspieraną przez siły rosyjskie. Ma to związek z rywalizacją między siłami rządowymi a SDF o bogatą w ropę i gaz dolinę Eufratu. W poniedziałek siły rosyjskie ostrzelały pozycje SDF w rejonie pola gazowo-naftowego Koniko, zajętego przez tę formację.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej