W Watykanie premiera filmu o o. Kolbe. „Jego życie to gotowy scenariusz”

W Watykanie pokazano premierowo polski film „Dwie korony” o życiu św. Maksymiliana Kolbego. Franciszkanin został zamordowany w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz, gdzie zgłosił się do bloku śmierci w zamian za innego polskiego więźnia.

Premiera polskiego filmu o św. Maksymilianie Kolbem w Watykanie

We wtorek w Watykanie odbędzie się premiera polskiego filmu „Dwie korony” o życiu św. Maksymiliana Kolbego. Zakonnik został zamordowany w obozie w...

zobacz więcej

Premiera odbyła się w sali imienia kard. Andrzeja Marii Deskura w Pałacu św. Karola w Watykanie – dawnej siedzibie, nieistniejącej już od roku, Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Film jest dokumentem, w którym narracja kilku osób przeplata się z fabularyzowanymi scenami. Reżyser Michał Kondrat tłumaczy, że nikt do tej pory nie zrealizował filmu, który by obejmował całe życie Maksymiliana Kolbe.

– W filmie „Dwie korony” ujawniamy wiele nieznanych dotąd powszechnie faktów. Wydaje mi się, że to jest największą wartością tego filmu – podkreślił Kondrat. Przyznał również, że bardzo zależało mu na projekcji w Watykanie, aby świat lepiej mógł poznać postać św. Maksymiliana.– Owszem, znany jest powszechnie wątek martyrologiczny, ale całe jego życie to właściwie gotowy scenariusz filmowy – zaznaczył.

Na pokazie obecna była szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. – W historii Polski mamy tak wielu wspaniałych duchownych, którzy dali piękne świadectwo jednemu: że można człowieka zabić, ale nigdy nie można pokonać. Szczególnie takiego człowieka, w którym tkwi tyle dobra – stwierdziła minister.

Film wchodzi na ekrany w Polsce 13 października. Główną rolę gra w nim Adam Woronowicz.

źródło:
Zobacz więcej