RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna”

Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję Europy (fot. REUTERS/Ludovic Marin/Pool)

Nowelizacja unijnej dyrektywy w sprawie pracowników delegowanych, wzmocnienie Unii Europejskiej w wymiarze obrony i bezpieczeństwa, wspólny budżet obronny, europejski urząd azylowy czy też wprowadzenie w UE podatku od transakcji finansowych – to jedne z najważniejszych pomysłów prezydenta Francji w celu odnowy i zacieśnienia integracji w UE.

„Demokracja to nie ulica”. Prezydent Macron o antyrządowych protestach

Przez Francję przelewa się fala protestów przeciwko wzbudzającej kontrowersje reformie rynku pracy proponowanej przez rząd. Prezydent Emmanuel...

zobacz więcej

W trwającym ponad półtorej godziny wystąpieniu na Sorbonie Macron nakreślił wizję wzmocnienia i odnowy integracji europejskiej. Według prezydenta Francji, jedyną droga ku wspólnej przyszłości jest „ponowne ustanowienie fundamentów suwerennej, zjednoczonej i demokratycznej Europy”.

– Każdy przyzwyczaił się do tego, by nie mówić, co myśli. Ta taktyka do niczego nie prowadzi – powiedział Macron. – Razem przeszliśmy wiele, nie zapominajmy lekcji, jaka z tego płynie.

Zdaniem prezydenta, dla wielu krajów, takich jak Bułgaria czy Polska, wstąpienie do UE było prawdziwą nadzieją na przyszłość.

„Siła interwencyjna” i budżet Eurolandu

Prezydent Francji opowiedział się również za wzmocnieniem Unii Europejskiej w wymiarze obrony i bezpieczeństwa, poprzez powołanie unijnej „wspólnej siły interwencyjnej”.

To, czego brakuje Unii najbardziej, kontynuował, to wspólna strategia obrony. W przemówieniu poruszył również ideę współpracy między państwami w walce z terroryzmem.

W trakcie wystąpienia Macron opowiedział się za osobnym budżetem strefy euro, dzięki któremu kraje wspólnej waluty będą mogły finansować wspólne inwestycje i zapewnić strefie stabilność w przypadku kryzysów.

Macron zaproponował też powołanie ministra finansów strefy euro.

Opodatkować internetowych gigantów?


Jego zdaniem, budżet strefy euro byłby zasilany przede wszystkim dzięki opodatkowaniu gigantów internetowych takich jak Facebook, Amazon czy Google w krajach, gdzie uzyskują one dochody, a nie tam, gdzie są zarejestrowane. Jako drugie źródło wskazał tzw. podatek węglowy związany z emisjami CO2. Nie wykluczył, że w dalszej kolejności budżet strefy euro byłby finansowany z budżetów krajowych.

Prezydent opowiedział się także za utworzeniem jednolitego unijnego rynku cyfrowego oraz za powołaniem europejskiej agencji innowacji, która będzie wspierała w UE internetowe firmy typu start-up i finansowała badania nad sztuczną inteligencją.

Macron zaproponował wprowadzenie w UE podatku od transakcji finansowych i przeznaczenie uzyskanych w ten sposób nowych środków na pomoc rozwojową.

„Juncker podsumował pracę Tuska w sposób więcej niż negatywny”

– Ocena działalności czy braku działalności Tuska jest surowa i co ciekawe, jest udziałem kolegi z tej samej rodziny politycznej – powiedział w...

zobacz więcej

Juncker chwali

Macron poparł też wprowadzenie ponadnarodowych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy te umożliwiłyby zajęcie 73 miejsc opuszczonych przez brytyjskich posłów i miałyby stanowić symboliczną odpowiedź na Brexit. Zaznaczył, że Wielka Brytania wciąż ma swoje miejsce w Europie.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pochwalił we wtorek przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona poświęcone reformie Unii Europejskiej, określając je jako „bardzo europejskie”.

„Bardzo europejskie przemówienie mojego przyjaciela Emmanuela Macrona” – napisał Juncker na Twitterze. „Europa potrzebuje odwagi. Dziękuję za Twoje wsparcie dla pracy instytucji UE”.

„Teraz potrzebujemy mapy drogowej, by iść do przodu jako Unia 27 krajów. Musimy prowadzić otwartą dyskusję nad wszystkimi pomysłami i podjąć decyzję przed majem 2019 roku” – dodał Juncker. Odniósł się w ten sposób do daty zapowiedzianego przez siebie szczytu 27 krajów UE po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię, co ma nastąpić do marca 2019 roku.

Szef gabinetu Junckera Martin Selmayr zwrócił na Twitterze uwagę na zbieżność niektórych pomysłów Macrona z ideami wzmocnienia UE, jakie przedstawił Juncker w swym orędziu w Parlamencie Europejskim dwa tygodnie temu. „Rzadko kiedy Europa widziała taką zbieżność poglądów pomiędzy prezydentem Francji a przewodniczącym Komisji. Tak, są niuanse, ale również mocne punkty wspólne” – napisał Selmayr.

źródło:

Zobacz więcej