Koniec programu relokacji uchodźców w Unii Europejskiej

Czy unijna dyskusja o przymusowej relokacji zostanie zamrożona? (fot. PAP/EPA/RED CROSS HANDOUT)

Wygaśniecie unijnego programu obowiązkowego przyjmowania uchodźców oznacza, że osoby, które od środy będą przybywać do Grecji, lub do Włoch, nie zostaną objęte relokacją. Ci, którzy już są w obozach, mają być przyjęci przez kraje członkowskie.

Ponad 6 mln imigrantów i uchodźców czeka u wrót Europy. Kim są i skąd pochodzą

Przybywają najczęściej małymi statkami lub na pontonach przemytników. Z ojczyzny najczęściej wyganiają ich wojny – zwłaszcza najkrwawszy konflikt...

zobacz więcej

Dziś wygasa dwuletni program obowiązkowego przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. Chodzi o rozlokowanie w krajach członkowskich 120 tys. uciekinierów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Z tej grupy po dwóch latach przyjętych zostało ok. 29 tys. osób.

Z danych opublikowanych niedawno przez Komisję Europejską wynika, że żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby uchodźców. Bliskie wypełnienia zobowiązań są Malta, Finlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Szwecja.

Dyskusja zostanie zamrożona?

Unijny program był realizowany powoli, bo początkowo w Grecji nie działały punkty rejestracji migrantów. Do dzisiaj są zarzuty, że nie gwarantuje ona skutecznej identyfikacji. W ciągu tych dwóch lat zmieniało się także w Unii myślenie o przyjmowaniu uchodźców. Teraz mowa jest przede wszystkim o ochronie zewnętrznych granic UE i skuteczniejszej polityce powrotów czyli deportacjach osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Zdaniem dziennikarki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wiele wskazuje na to, że dyskusja o przymusowym podziale uchodźców zostanie zamrożona. Unijni dyplomaci mówią, że zysk niewielki, a straty polityczne – wysokie. Do tego te wnioski wzmacnia silna pozycja antyemigranckiej AFD w Niemczech.

Mimo to KE przygotowuje się do złożenia pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. Urzędnicy tłumaczą, że prawo jest prawem i musi być przestrzegane.

Wygaśniecie unijnego programu relokacji oznacza, że osoby, które od jutra będą przybywać do Grecji lub do Włoch, nie zostaną objęte relokacją. Natomiast ci, którzy już są w obozach, mają być, jak oczekuje Komisja Europejska, przyjęci przez kraje członkowskie.

źródło:
Zobacz więcej