Bańka o ustawie dezubekizacyjnej: emerytury sportowców nie będą obniżane

Minister sportu Witold Bańka (fot. PAP/Marcin Obara)

– Sportowcom, którzy byli na etatach milicyjnych czy wojskowych, nie zostaną obcięte emerytury na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej – powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka. Nowelizacja wejdzie w życie 1 października. Minister podkreślił, że dotyczy ona etatów esbeckich i ubeckich.

Błaszczak dla „GPC”: ustawa dezubekizacyjna to akt sprawiedliwości społecznej

– Ustawa dezubekizacyjna, która obniży emerytury byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL, jest aktem sprawiedliwości społecznej – ocenił...

zobacz więcej

– Sportowcom, którzy byli na etatach milicyjnych czy etatach wojskowych, nie zostaną obcięte emerytury, bo ustawa dezubekizacyjna, i to wyraźnie minister Mariusz Błaszczak o tym mówił, dotyczy etatów esbeckich i ubeckich, a nie klubów wojskowych czy policyjnych i takich też etatów. Zdecydowana większość sportowców, reprezentantów Polski, piłkarzy, i nie tylko piłkarzy, była na zwykłych etatach milicyjnych, wojskowych i ta ustawa absolutnie ich nie obejmie – tłumaczył Bańka w Radiu Szczecin.

Jak przyznał minister, poszczególne przypadki, w tym kwestie sporne, będą mogły być wyjaśniane indywidualnie. Poinformował też, że kierowany przez niego resort nie wie, ilu sportowców może ewentualnie dotyczyć ta ustawa.

– To nie jest obszar naszej działalności, to nie jest pytanie do MSiT. Ale sporne kwestie są do wyjaśnienia – zaznaczył i dodał, że większość sportowców była na „zwykłych etatach milicyjnych bądź wojskowych”.

>1 października w życie wejdzie tzw. ustawa dezubekizacyjna, obniżająca emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Na jej mocy od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

źródło:

Zobacz więcej