Premiera polskiego filmu o św. Maksymilianie Kolbem w Watykanie

Maksymilian Kolbe w 1936 roku (fot. wikipedia.org)

We wtorek w Watykanie odbędzie się premiera polskiego filmu „Dwie korony” o życiu św. Maksymiliana Kolbego. Zakonnik został zamordowany w obozie w Auschwitz, gdzie zgłosił się do bloku śmierci w zamian za innego polskiego więźnia.

Ojciec Maksymilian Kolbe bohaterem filmu „Dwie korony”. Premiera w Cannes

W Cannes odbyła się światowa premiera koprodukowanego przez Telewizję Polską dokumentu fabularyzowanego „Dwie Korony” w reż. Michała Kondrata. Film...

zobacz więcej

Reżyserem półtoragodzinnego filmu, fabularyzowanego dokumentu, jest Michał Kondrat. Rolę Maksymiliana Kolbego powierzył Adamowi Woronowiczowi. Występują też: Cezary Pazura, Artur Barciś i Maciej Musiał. Polska premiera filmu odbędzie się 17 października. Film pokazano w maju w Cannes podczas festiwalu filmowego.

Franciszkanin Maksymilian Kolbe został beatyfikowany w 1971 r. 11 lat później kanonizował go Jan Paweł II. W celi świętego Maksymiliana Kolbego w Auschwitz modlili się papieże: Benedykt XVI i Franciszek.

Zakonnik przed wojną prowadził działalność misyjną w Japonii. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor Niepokalanów i był jego gwardianem. Założył Radio Niepokalanów. Film o jego życiu w 1991 r. nakręcił Krzysztof Zanussi.

Współproducentem filmu jest Telewizja Polska. Na premierze obecny będzie m. in. wiceprezes TVP Maciej Stanecki.

źródło:
Zobacz więcej