Rząd Węgier: stanowcze „nie” dla planu George'a Sorosa

George Soros – amerykański finansista, jeden z najbardziej znanych spekulantów walutowych, uczestnik spotkań Klubu Bilderberg aktywnie wspiera imigrację do Europy (fot. Alex Wong / Staff)

– Rząd Victora Orbana uczyni wszystko, aby żadnemu krajowi nie można było narzucić planu George'a Sorosa i działań związanych z nim – zapowiedział rzecznik prasowy rządu Węgier Zoltán Kovács. Podkreślił, że Węgry od początku prezentowały zdecydowane i jednoznaczne stanowisko w kwestii nielegalnej migracji.

Węgry zażądały od Brukseli zwrotu 400 milionów euro za budowę muru

zobacz więcej

Jak mówił Zoltán Kovács, Węgry zaproponowały wspólne europejskie rozwiązanie sprawy nielegalnej migracji jeszcze w 2015 i 2016 r., znaczna część tych propozycji została wprowadzona, o realizowaniu dalszych elementów propozycji węgierskiej są prowadzone rozmowy.

W październiku rozpoczną się na Węgrzech konsultacje narodowe na temat planu George'a Sorosa. Amerykański finansista jesienią 2015 r. stwierdził, że Unia Europejska powinna wpuścić rocznie milion migrantów, a przeszkodę w tym stanowią granice narodowe.

George Soros proponował też, by UE stworzyła bezpieczne kanały do sprowadzania migrantów. Zgodnie z planem, nie byłyby wyznaczane dopuszczalne limity przyjmowanych migrantów. Każdy z przybyszów miałby dostać pomoc 29 tys. euro. Plan zakłada też likwidację ogrodzenia na granicy węgiersko-serbskiej, mającego chronić Węgry przed napływem imigrantów.

Károly Kontrát, sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych na konferencji prasowej powiedział, że ogrodzenie na granicy Węgier stanowi przeszkodę dla planu Sorosa, a rząd Węgier nadal uważa, że jest ono potrzebne. Dodał, że właśnie dlatego rząd prosi obywateli Węgier, żeby wyrazili swoją opinię w konsultacjach narodowych o ogrodzeniu na granicy i planie Sorosa.

źródło:
Zobacz więcej