Zwiększymy zaangażowanie wojskowe w Afganistanie? Tak, ale nie bojowe

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (fot. Ministerstwo Obrony Narodowej - www.isaf.wp.mil.pl)

W razie potrzeby Polska zwiększy zaangażowanie wojskowe w Afganistanie, ale nie będzie ono miało charakteru bojowego – powiedział szef MON. Antoni Macierewicz zaznaczył, że na razie nie ma oczekiwań zwiększenia liczebności polskiego kontyngentu.

Apache śmigłowcem dla polskiej armii? „Żadna inna maszyna nie może się z nią równać”

Rozmowy polskiej delegacji w USA dotyczyły także śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache – poinformował minister obrony Antoni Macierewicz.

zobacz więcej

Minister, który wrócił z wizyty w USA, powiedział dziennikarzom, że wśród tematów rozmów były działania Korei Północnej, Rosja i „sytuacja na obszarach, na których terroryzm zagraża bezpieczeństwu międzynarodowemu i gdzie USA są zaangażowane”. Szef MON przypomniał, że „jest przygotowywana nowa strategia w ramach której Stany Zjednoczone będą się zwracały o pomoc do innych krajów, w tym do Polski”.

– Będziemy rozważali tę kwestię i udział wojsk polskich w niekinetycznych działaniach, chociaż ta kwestia nie została sprecyzowana – zaznaczył. Dodał, że polska propozycja zostanie przedstawiona, „kiedy ze strony Stanów Zjednoczonych zostanie sformułowana precyzyjna potrzeba, kiedy będziemy wiedzieli dokładnie, jak dowództwo Stanów Zjednoczonych na teatrze afgańskim wyobraża sobie niezbędne wsparcie i rozszerzenie polskiego udziału”.

Będziemy szkolić i doradzać

Minister podkreślił, że nie chodzi o zaangażowanie w działania bojowe. – Mówimy o udziale niekinetycznym, szkoleniowym, doradczym – powiedział.

Pytany o rozważane rozmieszczenie sił pokojowych na Ukrainie, minister obrony narodowej podkreślił, że rozmowy – choć dotyczyły Ukrainy – nie odnosiły się do tej propozycji. Wyraził przekonanie, że gdyby miały one zostać rozmieszczone wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, „to taka możliwość istnieje”.

– Gdyby to miała być operacja, która by w jakikolwiek sposób tworzyła chociażby pozór legalizacji zawłaszczenia terytoriów ukraińskich, to oczywiście to nie jest możliwe – dodał.

200 Polaków w Resolute Support

Po zakończeniu w 2014 r. misji bojowej ISAF, w Afganistanie działa natowska misja Resolute Support. Polski kontyngent liczy do 200 żołnierzy i pracowników wojska uczestniczących w projektach szkoleniowo-doradczych na rzecz sił afgańskich.

Minister obrony zwrócił też uwagę na dyskusję o reformach w NATO. – Najważniejsze z naszego punktu widzenia, żeby był stały, jasny, sprecyzowany łańcuch dowodzenia, który jeśli chodzi o nasze interesy, powinien opierać się na dowództwie dywizyjnym elbląskim i dowództwie korpuśnym szczecińskim – powiedział.

Macierewicz: dostawa pierwszych Patriotów możliwa za trzy lata

Według szefa MON dostawa pierwszych zestawów antyrakietowych Patriot, w ramach programu WISŁA, jest możliwa za trzy lata. Minister Antoni...

zobacz więcej

Podkreślił, że sprawa dowództwa w Szczecinie „nie jest już przedmiotem dyskusji, to oczywiste” i zaakceptowane w strukturach NATO. – Sprawa dowództwa wielonarodowej dywizji w Elblągu też jest zaaprobowana, ale jej realizacja będzie zależała od tego, czy uda nam się – a jestem przekonany, że tak – osiągnąć pełną gotowość tego dowództwa w czerwcu przyszłego roku – powiedział minister.

Wstępną gotowość dowództwo w Elblągu osiągnęło w tym roku. Szef MON dodał, że na konieczność utworzenia takiego dowództwa wskazało ostanie rosyjsko-białoruskie ćwiczenie Zapad, którego, jak mówił, „jednym z głównych celów był atak na batalionowe grupy bojowe”.

Cztery wielonarodowe bataliony NATO zostały rozmieszczone w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO na mocy postanowienia szczytu sojuszu w Warszawie. Także utworzenie w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, w której skład wchodzą bataliony, jest konsekwencją porozumień szczytu.

W czerwcu Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód z dowództwem w Szczecinie został certyfikowany jako dowództwo sił wysokiej gotowości bojowej. Szczecińska jednostka przejęła odpowiedzialność za operacje lądowe na północno-wschodniej flance NATO. Szczeciński Korpus jest jedyną jednostką w strukturach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego odpowiedzialną za ściśle określone terytorium – Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Słowację i Węgry.

źródło:

Zobacz więcej