RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wielka Brytania: Polakom zakazano mówić po polsku. MSZ: to dyskryminacja

Polakom w Wielkiej Brytanii zakazano mówić po polsku (fot. REUTERS/Neil Hall)
Polakom w Wielkiej Brytanii zakazano mówić po polsku (fot. REUTERS/Neil Hall)

Zakaz mówienia po polsku został wprowadzony w oddziale Vision Express w hrabstwie Nottinghamshire. MSZ uważa, że to działania dyskryminujące Polaków. To nie pierwsze takie obostrzenia wobec obywateli Polski.

May gwarantuje unijnym imigrantom na Wyspach, że zachowają swoje prawa

Theresa May zadeklarowała, że Wielka Brytania nadal chce rozwijać się ramię w ramię z Unią Europejską. Zaznaczyła również, że imigranci pozostający...

zobacz więcej

Resort spraw zagranicznych dotarł do informacji, z których wynika, że zakaz porozumiewania się w języku polskim kierownictwo Vision Express wprowadziło w jednym z zakładów pracy w hrabstwie Nottinghamshire, w Wielkiej Brytanii, we wrześniu br. Polscy pracownicy zostali poproszeni o niemówienie w rodzimym języku podczas przerwy obiadowej.

Pracodawca tłumaczył wprowadzone obostrzenia „chęcią ułatwienia współpracy między pracownikami”. Polski MSZ uznał jednak, że wprowadzenie takiego zakazu „można uznać za dyskryminujące”. Zdaniem prawnika Sylwestra Pieckowskiego pracodawca tylko w wybranych przypadkach może poprosić pracowników o niemówienie w rodzimym języku. Pracodawca ostatecznie wycofał się z zakazu.

W sprawie zakazu mówienia po polsku w oddziale Vision Express interweniowały media polonijne w Wielkiej Brytanii. Redaktor naczelna portalu dla Polonii brytyjskiej „Polish Express” Ilona Korzeniowska uważa, że do podobnych sytuacji dochodzi w Wielkiej Brytanii regularnie.

W ostatnich latach polska ambasada w Londynie interweniowała między innymi w sprawie zakazu mówienia po polsku w jednym ze sklepów w Szkocji, a konsulat w Manchesterze zajął się dyskryminacją językową Polaków w jednej z fabryk w miejscowości Sheffield. W obu przypadkach z zakazów zrezygnowano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej