1 nowa wiadomość

Prezydent po spotkaniu z partiami: nie ma większości do zmiany konstytucji [RELACJA]

– Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata – oświadczył prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Wcześniej prezydent poinformował o przygotowaniu projektów – dotyczących KRS oraz Sądu Najwyższego. – Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. skargę nadzwyczajną, czyli możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się nim skrzywdzony – poinformował Andrzej Duda.

Prezydent przedstawił w poniedziałek rano projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Poinformował, że z propozycjami zmian w wyborze KRS, wiążą się zmiany w konstytucji. Miałyby one pozwolić prezydentowi na wybór członków KRS w sytuacji, gdyby wybrać ich nie zdołał Sejm.

Andrzej Duda zaprosił jednocześnie przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w sprawie ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej. Udziału w rozmowach odmówiła Platforma Obywatelska. Po spotkaniu prezydent poinformował, że wobec sprzeciwu Nowoczesnej i – jak domniemywa – PO, złoży nową propozycję: w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Na tę zmianę zareagował marszałek Senatu i zgłosił własne rozwiązanie. – W przypadku pata sejmowego wybór sędziów KRS mógłby rozstrzygnąć Senat, również na zasadzie 3/5 głosów – zaproponował Stanisław Karczewski.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Jak mówił prezydent rano, projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada m.in. utworzenie instytucji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która będzie zajmowała się „skargami nadzwyczajnymi”.

Andrzej Duda chce także, aby do SN zostali wprowadzeni tzw. ławnicy, czyli element społeczny, przy orzekaniu w sprawach dyscyplinarnych oraz skarg nadzwyczajnych. Jak mówił prezydent, chodzi o to, aby „przedstawiciele społeczeństwa byli obecni i widzieli, w jaki sposób załatwia się sprawy dyscyplinarne”.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:20 25.09.2017
– Prezydent Andrzej Duda podpisze swoje autorskie projekty ustaw o KRS i SN jeśli oceni, że efekt prac parlamentarnych nad nimi jest zadowalający – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. – Pan prezydent składa dziś propozycje partiom politycznym, żeby odbyć nad tymi projektami normalną, merytoryczną, spokojną dyskusję. Te poprzednie, jak pamiętamy z gorszących scen z komisji sejmowych, były poniżej standardu parlamentarnego – powiedział Szczerski w TVP Info.


Podkreślił, że prezydent mówił podczas spotkania z klubami parlamentarnymi, że „nie oczekuje od Sejmu, że będzie jego notariuszem, czyli że te ustawy przejdą bez poprawek i bez dyskusji”.
20:38 25.09.2017
Nowa propozycja Andrzeja Dudy ws. wyboru członków KRS to absurd – ocenił z kolei przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Według niego prezydenckie projekty o sądownictwie „to wywieszenie białej flagi przed PiS”. – Władza sądownicza w swojej większości musi być wybierana przez samorząd sędziowski; to na tym polega trójpodział władzy – argumentował.

Pytany o nieobecności polityków PO na poniedziałkowym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych, Schetyna dodał: – Nie zaprasza się na konsultacje w sprawie zmiany konstytucji na konferencji prasowej. Nie można na ołtarzu porozumienia czy poprawności politycznej położyć trójpodziału władzy.
20:26 25.09.2017
W przypadku pata sejmowego wybór sędziów KRS mógłby rozstrzygnąć Senat, również na zasadzie 3/5 głosów – uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Do propozycji prezydenta odniósł się na Twitterze.
20:25 25.09.2017
Jutro projekty prezydenckie ws. SN i KRS powinny trafić do Sejmu – dowiedział się PAP nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Kancelarii Prezydenta RP. – Myślę, że jutro projekty prezydenckie będą wywieszone na stronie Kancelarii Prezydenta RP. To jest związane z korektą dotyczącą projektu zmian w KRS i wkrótce zostanie to przekazane do parlamentu – powiedział z kolei prezydencki minister Andrzej Dera w radiu RMF FM. Jednocześnie zaznaczył, że nie potrafi powiedzieć kiedy projekty trafią do Sejmu, choć „jeśli zostaną wywieszone na stronie, to nie będzie żadnych przeszkód, by zostały wysłane do parlamentu”.
19:31 25.09.2017
Zdaniem Beaty Szydło przedstawione przez prezydenta projekty otwierają drogę do dyskusji i debaty. W specjalnym wywiadzie dla Radia Kraków premier podkreśliła, że jeżeli prezydent będzie otwarty na dyskusję i na ewentualne wprowadzenie zmian, które poszczególne kluby chciałyby zaproponować, to wydaje jej się, że konsensus jest możliwy do osiągnięcia.
19:28 25.09.2017
– Projekt prezydenta Andrzeja Dudy o KRS to pewien postęp w stosunku do zawetowanego, bo nie mówi się już w nim o wygaszaniu kadencji sędziów-członków KRS czy powstaniu dwóch izb w KRS – ocenił rzecznik Rady sędzia Waldemar Żurek. Zapowiedział, że KRS wyda opinie o tym projekcie; według niego może nastąpić to nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.
17:02 25.09.2017
– Poinformowałem prezydenta Andrzeja Dudę, że nie będzie naszej zgody na zmiany w konstytucji, ani na gmeranie w niej – powiedział Ryszard Petru po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. – Nie ma powodu, by zmieniać konstytucję i nie ma potrzeby upolityczniania w Polsce sądownictwa – mówił lider Nowoczesnej. – Konstytucja to nie regulamin obozu harcerskiego, który można zmieniać w zależności od tego, że ktoś wymyślił nowy pomysł – dodał.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział po spotkaniu, że jego klub „od samego początku uważał, że nie jest potrzebna zmiana w konstytucji”. – Politycy powinni ze sobą rozmawiać i mogą dojść do kompromisu. My uważamy, że jeżeli byłby wybór (członków KRS) przez parlament, większością konstytucyjną 2/3 głosów, to nie byłoby żadnych wątpliwości konstytucyjnych, to byłoby najprostsze rozwiązanie, a politycy wreszcie przestaliby okładać się maczugami i wyzwiskami, tylko by zaczęli ze sobą rozmawiać i do tego będziemy dążyć – dodał lider PSL.

Dodał, że podczas spotkania z prezydentem zaznaczył, iż konsultacje ws. reformy sądownictwa powinny odbywać się również z obywatelami. Zapowiedział, że PSL zgłosi wniosek o wysłuchanie publiczne, a jeśli do niego nie dojdzie, Stronnictwo zorganizuje wysłuchanie obywatelskie.
16:49 25.09.2017
– Propozycja prezydenta jest ciekawa. Będziemy się nad nią zastanawiać – ocenił po wyjściu ze spotkania marszałek Terlecki.

– Pan prezydent zaproponuje rozwiązanie, które Kukiz'15 przedstawił w czasie ostatnich konsultacji, że jeżeli nie będzie możliwe wybranie członków KRS-u przez 3/5 Sejmu, każdy poseł będzie miał głos jeden na jednego członka, czyli koło 30 posłów wskazywałoby jednego członka Krajowej Rady Sądownictwa i proporcjonalnie rozkładaliby się oni według wielkości klubów w Sejmie – powiedział z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

– Wielka szkoda, że strzelili takiego focha – powiedział Tyszka o klubie PO, który odmówił udziału w spotkaniu. – Pan prezydent próbuje wyjść ponad tę partyjną wojnę, trochę ucywilizować debatę publiczną. Kukiz’15 był za tym, żeby wprowadzić tę drobną poprawkę do konstytucji – dodał.
16:47 25.09.2017
W związku z odmową poparcia zmian w konstytucji ze strony Nowoczesnej prezydent złożył alternatywną propozycję: „Wybór KRS większością 3/5 głosów, a jeżeli to się nie uda nie – włącza się drugi tryb. W tym kolejnym etapie każdy poseł będzie miał jeden głos – będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata”.

Prezydent ocenił, że „w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS”.
16:40 25.09.2017
Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów (z wyjątkiem PO) Andrzej Duda poinformował, że zaproponowana przez niego wcześniej zmiana w konstytucji nie uzyska w Sejmie wymaganego poparcia 2/3 głosów. Chodzi o zapisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, a dokładnie możliwość wyboru członków KRS przez prezydenta w sytuacji, gdy wybrać ich nie byłby w stanie Sejm.


– Trzy kluby parlamentarne powiedziały, że są gotowe przyjąć proponowane zmiany, niestety pan Ryszard Petru stanowczo się sprzeciwił – poinformował po spotkaniu prezydent. – To powoduje, że nie ma szans, żeby poprawka do konstytucji została wprowadzona, bo rozumiem, że Platforma Obywatelska nie przychodząc zademonstrowała sprzeciw – podsumował Andrzej Duda.
16:27 25.09.2017
W rozmowie z prezydentem uczestniczą: szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu z tej partii Ryszard Terlecki, wicemarszałek Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15, lider Nowoczesnej Ryszard Petru i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
16:11 25.09.2017


Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli do Pałacu Prezydenckiego.
15:52 25.09.2017


Unijni ministrowie do spraw europejskich omówili w Brukseli sytuację w Polsce, ale nie zapadły żadne decyzje. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszyscy zabrali głos. Władz w Warszawie bronił otwarcie minister z Węgier, natomiast ministrowie z Holandii, Szwecji i Francji wypowiadali się najostrzej i mówili o zagrożeniu dla praworządności. Żaden kraj nie zaproponował uruchomienia artykułu 7. unijnego traktu i nałożenia sankcji.Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Warszawę i Komisję Europejską dzieli interpretacja zasady praworządności w odniesieniu do ustaw, które są częścią reformy sprawiedliwości. – Polska nie łamie prawa unijnego, a ewentualne wątpliwości co do tego powinny być rozwiązywane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. To by z pewnością ograniczyło efekty uboczne tej sytuacji, czyli wzajemnej nieufności – dodał.

Z kolei wiceszef Komisji Frans Timmermans zaproponował, żeby prezydenckie projekty ustaw reformujące wymiar sprawiedliwości zostały przesłane do Komisji Weneckiej.

15:47 25.09.2017
Rzecznik Sądu Najwyższego uważa, że propozycje prezydenta dotyczące Ustawy o Sądzie Najwyższym są „bardziej akceptowalne” niż propozycje Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z IAR sędzia Michał Laskowski podkreślił jednak, że nie dostrzega potrzeby „aż tak radykalnych zmian”.

Odniósł się do propozycji powołania Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Powiedział, że istnieją „różne sposoby budowania modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Ocenił, że SN funkcjonuje „na bardzo wysokim, merytorycznym poziomie”.
15:38 25.09.2017
O godz. 16.45, po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wygłosi oświadczenie w sprawie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
15:26 25.09.2017
Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Kukiz'15 i PSL wyślą swoich przedstawicieli na konsultacje z prezydentem ws. zmiany w konstytucji. Początek planowany na godz. 16.
15:25 25.09.2017
15:11 25.09.2017
Lider Nowoczesnej poinformował, że weźmie udział w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów. Ryszard Petru zastrzegł ponownie, że jego klub nie popiera przedstawionych propozycji dotyczących sądownictwa.
15:08 25.09.2017
– Przestudiujemy dokładnie propozycje przedstawione dziś przez prezydenta Dudę – powiedział Frans Timmermans po spotkaniu Rady UE w Brukseli. – Po przeanalizowaniu przedstawimy nasze komentarze – dodał.Jak podkreślił, z satysfakcją przyjął „gotowość strony polskiej do dialogu”. Podczas spotkania omawiano m.in. sytuację w polskim sądownictwie w świetle trwającej procedury praworządności.

15:02 25.09.2017
Dziś mogę powiedzieć: Andrzej Duda jest moim prezydentem - powiedział Paweł Kukiz w RMF FM odnosząc się do prezydenckich projektów ustaw dot. SN i KRS.

Przedstawiciele Kukiz'15 wezmą udział w spotkaniu z prezydentem.
14:57 25.09.2017
– Dobrze, że propozycje zgłaszane przez PSL zostały uwzględnione w prezydenckich projektach dotyczących sądownictwa. Zwłaszcza obecność ławników w Sądzie Najwyższym - komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL zapowiedział, że ludowcy wezmą udział w spotkaniu u prezydenta.
14:54 25.09.2017
14:03 25.09.2017
13:55 25.09.2017
13:09 25.09.2017
13:07 25.09.2017
12:52 25.09.2017
12:38 25.09.2017
Stanisław Tyszka (Kukiz'15): naszym zdaniem poprawka do konstytucji jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
12:25 25.09.2017
12:23 25.09.2017
12:20 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda: przygotowałem projekt zmiany konstytucji. Zapraszam przedstawicieli klubów na konsultacje.
12:19 25.09.2017
12:17 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda: chcę, żeby do Sądu Najwyższego został wprowadzony element prospołeczny - ławnicy.
12:14 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda: proponuję 65 lat i przejście w stan spoczynku sędziego Sądu Najwyższego. Będą oni mogli się ubiegać o kontynuację pracy.
12:13 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda: w Sądzie Najwyższym będzie stworzona Izba Skargi Nadzwyczajnej.
12:08 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda: proponuję możliwość wniesienia „skargi nadzwyczajnej”. Będzie można ją wnieść do każdego orzeczenia.
11:33 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda wyda w południe oświadczenie dla mediów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dziś mamy poznać prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
11:32 25.09.2017
Prezydent Andrzej Duda o lipcowych wetach: co prawda regulacje „w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom, jednak nie mogę ich zaakceptować.
11:26 25.09.2017
– Nie spodziewam się dzisiaj przedstawienia konkretnych projektów ustaw przez prezydenta (...), domniemywam, że w wyniku rozmów z Jarosławem Kaczyńskim prezydent poprosi o kilka dni, żeby skonsultować to z prawnikami – powiedział na antenie TVP Info Marek Król (publicysta „Sieci”).
11:25 25.09.2017
Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą: spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem.
Zobacz więcej