Na tej „mapie” sprawdzimy gwałcicieli i pedofilów. Jest prawie gotowa

Informacje o gwałcicielach i pedofilach znajdą się w rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości (fot. Shutterstock/Eakachai Leesin)

Na finiszu są prace nad uruchomieniem mapy przestępczości na tle seksualnym – informuje „Rzeczpospolita”. Dzięki mapie, która będzie dostępna na stronie internetowej Komendy Głównej Policji, będzie można sprawdzić, ile przestępstw zostało popełnionych na danym terenie i ilu sprawców aktualnie tam przebywa.

Rejestr pedofilów niemal gotowy. Ruszy w październiku

Na finiszu są prace nad utworzeniem rejestru przestępców seksualnych. „Gazeta Polska Codziennie” wskazuje, że ma on pomóc w ochronie dzieci przed...

zobacz więcej

Od 1 października informacje o ok. 800 gwałcicielach, pedofilach i innych sprawcach prawomocnie skazanych znajdą się w rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości. Policyjna, dostępna publicznie „mapa" będzie od strony statystycznej pokazywać zawarte w rejestrze dane – wyjaśnia „Rzeczpospolita”.

– Mapa będzie prezentować dane o stwierdzonych przestępstwach seksualnych za dwa ostatnie lata, a także dane dotyczące aktualnego roku. Chcemy, żeby obejmowała także mniejsze miejscowości – powiedział w rozmowie z gazetą Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Rejestr i „mapa” to efekt m.in. ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, przyjętej niemal jednomyślnie przez Sejm wiosną ubiegłego roku.

źródło:
Zobacz więcej