Są oficjalne wyniki wyborów: CDU/CSU wygrała z poparciem 33 proc.

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Niemczech – podała agencja dpa po ostatecznym podliczeniu przez Komisję Wyborczą wyników ze wszystkich 299 okręgów wyborczych. Druga jest SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecia Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą zagłosowało 12,6 proc. wyborców.

Pyrrusowe zwycięstwo Merkel. CDU utraci miejsca w Bundestagu

– Wynik sondażowy CDU jest przyjęty z satysfakcją, ale nie sposób nie zauważyć, że straty w stosunku do poprzednich wyborów są spore – powiedział...

zobacz więcej

W niedzielnych wyborach do Bundestagu blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów. Angela Merkel, która utrzyma stanowisko kanclerza na czwartą kadencję, podkreślała, że koalicja CDU/CSU pozostaje największą siłą w niemieckim parlamencie. Jednocześnie przyznała, że liczyła na lepszy wynik.

Na drugim miejscu uplasowała się SPD, która uzyskała 20,5 proc., co stanowi najgorszy wynik w jej historii. Socjaldemokracja zgodnie z zapowiedziami zamierza przejść do opozycji.

AfD trzecią siłą w Bundestagu

Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest trzecią siłą. Wejdzie do Bundestagu z wynikiem 12,6 proc., a zatem niższym, niż to wynikało z sondaży exit polls opublikowanych krótko po zamknięciu lokali wyborczych, które dawały jej 13,3 proc.

W ostatecznych wynikach wszystkie trzy partie wskazane w exit poll jako zwycięskie nieco straciły. CDU/CSU miała zdobyć według exit polls 33,2 proc., a zdobyła 33,0 proc. Natomiast SPD 20,8 proc., a ma 20,5 proc.

źródło:
Zobacz więcej