Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence uroczyście otwarte

Tablica pamiątkowa na Villi Alexandrine (fot. Wikipedia.com/Bossowski)

W Vence, w Prowansji na południu Francji uroczyście otwarto muzeum poświęcone postaci i twórczości Witolda Gombrowicza. Polski pisarz mieszkał w Vence i tam zmarł w 1969 roku.

„Kronos” – Gombrowicz bardzo prywatnie

Intymne zapiski Witolda Gombrowicza zatytułowane „Kronos” pokazują materię życia, którą pisarz w „Dzienniku” przekształcił w autokreację literacką...

zobacz więcej

Uroczystości zorganizowane w dniach od 22 do 25 września przez miasto we współpracy z polskimi władzami zainaugurowała wystawa fotografii „Ja, Gombrowicz”. Zaprezentowano zdjęcia autorstwa Bohdana Paczkowskiego i z archiwum Rity Gombrowicz – żony pisarza.

W programie znalazły się: wystawa plakatów „Gombrowicz w Polsce”, czytanie fragmentów dzieł pisarza tłumaczonych na język francuski i projekcja filmu „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, na podstawie książki o tym samym tytule.

Głównym punktem uroczystości była sobotnia inauguracja Muzeum Witolda Gombrowicza w Villa Alexandrine – budynku przy głównym placu miasta, w którym pisarz mieszkał wraz z żoną. Tam spędził ostatnie lata życia.

W sobotę wieczorem odbył się pokaz polskich tańców ludowych, zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, podobnie jak koncert w katedrze Notre Dame – pianisty Piotra Anderszewskiego. Ostatnim akcentem obchodów będzie poniedziałkowa gala wręczenia nagród promocji 2017 „Witold Gombrowicz”.

źródło:
Zobacz więcej