RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za kratki za znęcanie się nad końmi

Za kratki za znęcanie się nad końmi
Sprawa trafiła do sądu dzięki interwencji obrońców praw zwierząt

Teoretycznie był hodowcą koni, praktycznie ich oprawcą. We wtorek po ponad dwuletnim procesie usłyszał wyrok. Mieszkający w Polsce Szkot Stephen Drew dostał rok w zawieszeniu na pięć lat i pięcioletni zakaz hodowli koni. Wyrok nie poraża surowością. Drew przez kilka lat bestialsko znęcał się nad 26 końmi. Prokuratura zainteresowała się nim dopiero, kiedy sześć zagłodził na śmierć.

Partnerkę Anglika, Polkę Ewę Kozik sąd w Końskich w Świętokrzyskiem skazał na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Wobec oskarżonych orzeczono także kilkuletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, związanej z hodowlą koni.

Mężczyznę i kobietę skazano za to, że od stycznia do marca 2006 roku znęcali się nad końmi, które hodowali w Kornicy koło Końskich. Zwierzęta były trzymane na odkrytej przestrzeni, bez wody i pożywienia. W konsekwencji co najmniej sześć z 26 koni padło z wycieńczenia.

Wyrok nie jest prawomocny. Oskarżonych nie było na jego ogłoszeniu. Sąd zezwolił na ujawnienie ich danych.

Sprawa trafiła do sądu dzięki interwencji obrońców praw zwierząt i dziennikarzy koneckiego „Nowego Tygodnika”. To oni przed trzema laty wytropili gospodarstwa, w których Drew w koszmarnych warunkach przetrzymywał zwierzęta kupowane wcześniej na targach w Małopolsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej