RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Reklama napojów alkoholowych to rodzaj toksycznej ideologii”

Narodowy Kongres Trzeźwości obradował w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)
Narodowy Kongres Trzeźwości obradował w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych – to główne przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości.

Abp Gądecki: reklama alkoholu powinna być zakazana

Reklama alkoholu powinna być zakazana; trzeba iść pod prąd społecznego nawyku, popularnych opinii i źle rozumianej wolności – powiedział...

zobacz więcej

W czwartek w Warszawie rozpoczęła się część studyjna Narodowego Kongresu Trzeźwości pod hasłem „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Obrady trwały do soboty.

„Całkowita abstynencja kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukacja dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych podobny do tego, który od lat obowiązuje w Polsce przypadku wyrobów tytoniowych i cieszy się poparciem społecznym” – to główne punkty przesłania Narodowego Kongresu Trzeźwości” – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Głównym organizatorem Kongresu był Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent Andrzej Duda. Swoje posłanie dla uczestników Kongresu przekazał papież Franciszek.

Apel o wzmożoną modlitwę

Jak podkreśliło biuro prasowe KEP, uczestnicy Kongresu zaapelowali „o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji, o porzucenie pijaństwa oraz o duchowe wspieranie osób wychodzących z alkoholizmu i ich współcierpiących rodzin”.

„Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli – których nie brakuje w naszej Ojczyźnie – aby pamiętali, że jednym z najważniejszych obecnie przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie w abstynencji młodego pokolenia oraz troska o skarb trzeźwości w odniesieniu do ludzi dorosłych – brzmi przesłanie.

Zwrócono w nim także uwagę, że w myśl hasła Kongresu „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, każda z tych instytucji powinna rzetelnie wypełniać swoje zdania w zakresie promocji odpowiedzialności i umiarkowania w spożywaniu napojów alkoholowych.

„Tysiące dzieci przed urodzeniem otrzymują dożylnie alkohol. To straszliwe ryzyko”

– Każda kobieta w ciąży, która sięga nawet po najmniejszą ilość alkoholu, powinna wiedzieć, że poważnie szkodzi swojemu dziecku. Tysiące dzieci,...

zobacz więcej

Promocja trzeźwości i abstynencji

Kongres oczekuje także zakazu reklamy napojów alkoholowych, tak jak w przypadku wyrobów tytoniowych. KEP podkreśla, że zakaz ten doprowadził do spadku liczby palaczy w Polsce promocji zdrowego trybu życia. „Reklama napojów alkoholowych, a zwłaszcza ta, która złudnie łączy spożywanie napojów alkoholowych ze zdrowiem, sportem, szczęściem, czy »radosnym byciem razem«, to w rzeczywistości rodzaj toksycznej ideologii, która jest niedopuszczalna i powinna być zakazana, podobnie jak jest zakazana reklama wyrobów tytoniowych – brzmi przesłanie.

Uczestniczy Kongresu podkreślili, że trzeźwość jest gwarancją miłości, szczęścia, rozwoju i dobrej przyszłości. Zaznaczyli również, że „od krzewienia trzeźwości zależeć będzie przyszłość Ojczyzny oraz wszystkie ambitne plany społeczno-gospodarcze, ponieważ straty z tytułu nadużywania alkoholu znacznie przewyższają zyski z jego sprzedaży”.

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Zwieńczeniem kongresu będą msze św. w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej