RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie też głosowała na polskiego lotnika

Ambasada Wlk. Brytanii doceniła polskiego pilota (fot. Facebook/British Embassy Warsaw)
Ambasada Wlk. Brytanii doceniła polskiego pilota (fot. Facebook/British Embassy Warsaw)

Franciszek Kornicki, polski pilot, który walczył nad Anglią podczas II wojny światowej, prowadził gigantyczną przewagą w głosowaniu na najlepszego pilota spitfire'a w historii Royal Air Force. „My też na niego głosujemy” – poinformowała na Facebooku brytyjska ambasada w Warszawie.

Polski pilot ma już ponad 300 tys. głosów. Anglicy zaskoczeni

– Nie spodziewaliśmy się aż takiej mobilizacji Polaków – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Peter Devitt, pomysłodawca internetowego plebiscytu...

zobacz więcej

Naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy stanie w budynku RAF w Londynie w przyszłym roku podczas specjalnej wystawy.

Głosujący mogą wybierać spośród 11 kandydatów. 101-letni major Franciszek Kornicki w piątek miał ponad 300 tys. głosów i był zdecydowanym faworytem. Pilot, który plasuje się na drugim miejscu plebiscytu, ma ponad 5 tys. głosów.

Na Polaka zagłosował także personel brytyjskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie. „Polski pilot Franciszek Kornicki prowadzi w głosowaniu na najlepszego pilota spitfire'a w historii Royal Air Force. My też na niego głosujemy – jego wzruszająca i imponująca historia zasługuje na to” – taki wpis znalazł się w piątek na facebookowym profilu ambasady.


Mobilizacja Polaków

Głosowanie od początku było otwarte dla ludzi z całego świata. – Nie spodziewaliśmy się aż takiej mobilizacji Polaków – powiedział w piątek w rozmowie z Polskim Radiem Peter Devitt, pomysłodawca internetowego plebiscytu.

Przypomniał, że w czasie wojny w RAF służyli ludzie z każdego zakątka ziemi. – Każdy może głosować i bardzo do tego zachęcamy. Im więcej ludzi, tym lepiej. Przekonaliśmy się, że Polacy są bardzo dumni ze swej historii, znają swe dziedzictwo i są niezwykle zaradni. To dlatego major Kornicki wygrywa – podkreśla Peter Devitt. Sobota była ostatnim dniem, w którym można było oddać głos.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej