YouTube odblokował angielskojęzyczną wersję filmu IPN „Niezwyciężeni”

Film opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności (fot. PAP/Reprodukcja)

Anglojęzyczna wersja filmowego hitu Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni” została w sobotę zablokowana przez YouTube. Powodem były „roszczenia dotyczące praw autorskich”. W sobotę wieczorem IPN poinformował, że dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji i Google Polska film ponownie jest dostępny.

„GPC”: IPN nie odpuszcza trucicielom Anny Walentynowicz

Sprawa uniewinnienia w lipcu przez sąd trzech byłych esbeków, których IPN oskarżył o próbę otrucia w 1981 r. Anny Walentynowicz, nie jest...

zobacz więcej

Film „Niezwyciężeni” (ang. „The Unconquered”) przygotowany przez IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firmę Juice pokazuje heroiczną walkę Polaków o wolność w XX wieku. W atrakcyjnej formie przedstawia kluczowe wydarzenia polskiej historii – od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego.

Lektorem angielskiej wersji jest znany aktor Sean Bean.


Film spotkał się z bardzo pozytywnymi recenzjami, a informacje o nim przebijały się w nagłówkach w wielu zagranicznych mediach.
W pierwszych dniach po publikacji dwóch filmów (w wersji polskiej i angielskiej) obejrzało je ponad milion użytkowników.


W sobotę okazało się, że angielska wersja filmu została zablokowana. Bezpośredni odnośnik do niego przekierowuje natomiast do strony z komunikatem „IPNtv: The... Ten film jest już niedostępny z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich zgłoszonego przez użytkownika Jan Kołowski.” Wersja angielskojęzyczna ponownie dostępna

Wieczorem w sobotę IPN w komunikacie ogłosił, „że dzięki wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji i Google Polska zablokowana przez YouTube anglojęzyczna wersja filmu »Niezwyciężeni« jest ponownie dostępna w sieci”.

Z kolei Rafał Pękała poinformował, że osoba, która spowodowała zamieszanie, napisała, że przeprasza i jest jej wstyd.

Polska wersja filmu cały czas była dostępna.

źródło:
Zobacz więcej