RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rusza rejestr pedofilów. Znajdą się w nim dane ok. 800 sprawców

Rusza rejestr pedofilów (fot. kropekk_pl / pixabay)
Rusza rejestr pedofilów (fot. kropekk_pl / pixabay)

Od października w nowo utworzonym rejestrze przestępców seksualnych znajdą się dane ok. 800 najgroźniejszych sprawców. Dostęp do tych danych będzie ograniczony. Od 2018 r. de facto ruszy też publiczna część rejestru – poinformował resort sprawiedliwości.

Prokurator pedofil? Mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia

Świętokrzyski prokurator Andrzej W. został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec dwójki dzieci. – Do Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynął akt...

zobacz więcej

– Na początku roku 2018 rejestr publiczny zacznie zapełniać się danymi. To sąd będzie decydował, czy takie dane zamieścić, czy nie – powiedział dziennikarzom wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Dodał, że od początku przyszłego roku każdy będzie mógł sprawdzić, czy „okolica, w której mieszka, jest bezpieczna”.

Rejestr, do którego trafią dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa przeciw wolności seksualnej, został utworzony na mocy uchwalonej w maju ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Zacznie funkcjonować od początku października i będzie się składał z dwóch części: z dostępem ograniczonym i publicznej, do której wgląd będzie powszechny.

Ta powszechnie dostępna część będzie dotyczyła skazanych, którzy dopuścili się gwałtu na dziecku poniżej 15 roku życia oraz gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, zaś w przypadku czynów dokonanych po 1 października także recydywistów, jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili oni na szkodę osoby poniżej 18 roku życia i byli uprzednio skazani na karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Takich sprawców okrutnych gwałtów oraz gwałtów na dzieciach - skazanych prawomocnie, których wyroki nie uległy zatarciu - obecnie jest, według szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości, około 800. Nie znajdą się oni od 1 października w rejestrze otwartym, gdyż - zgodnie z przepisami - mogą przez dwa miesiące wystąpić do sądów z wnioskami o nieujawnianie ich danych. Sąd może bowiem w „szczególnie uzasadnionych przypadkach” orzec, że dane skazanego nie trafią do rejestru. Chodzi np. o ochronę życia prywatnego lub inny ważny interes prywatny pokrzywdzonego albo jego najbliższych.

Pedofil recydywista wpadł dzięki prowokacji internauty

Internauta z Krakowa pomógł w ujęciu pedofila, którego wcześniej namierzył w sieci. – Zatrzymany nie tylko składał propozycje kontaktów seksualnych...

zobacz więcej

Wyszukiwanie danych po nazwisku

Jak ocenia MS, de facto w początkach 2018 r. w rejestrze publicznym pojawią się dane skazanych, którzy nie wystąpią z wnioskami do sądów. Sprawy tych, którzy takie wnioski złożą, muszą zaś zostać rozstrzygnięte do 30 września 2018 r.

W rejestrze otwartym, obok danych identyfikujących osobę, znajdą się informacje m.in. o dacie i miejscu przestępstwa oraz jego kwalifikacji prawnej, przerwie w karze czy warunkowym zwolnieniu skazanego. Będzie tam też nazwa miejscowości, w której skazany przebywa, a także jego fotografia. „Z tego rejestru będzie można korzystać bez konieczności logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości” – zaznaczył resort.

Około 800 najgroźniejszych sprawców od 1 października trafi natomiast do części rejestru z dostępem ograniczonym, bowiem w odniesieniu do niej nie będą mogli złożyć wniosku do sądu (inaczej niż w przypadku części publicznej dostępnej) o niezamieszczanie ich danych.

Prawo dostępu do rejestru ograniczonego - gdzie będą wszystkie szczegółowe dane o skazanych, w tym miejsce zameldowania, faktyczny adres pobytu, numer PESEL - będą mieli m.in.: sądy, prokuratorzy, policja i inne służby. Ponadto „dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci będą mieli obowiązek sprawdzić, czy zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze”. Podmioty uprawnione będą musiały zarejestrować konto na stronie rejestru, aby zadać pytanie. Wgląd do wszystkich danych będą zaś mieli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.

Nauczyciel pedofil znów w areszcie. Nowe zarzuty dla Alvaro F.

zobacz więcej

Dane skazanych sprawców gwałtów

W rejestrze z dostępem ograniczonym znajdą się także dane prawomocnie skazanych sprawców gwałtów, których ofiary miały 15-18 lat (jeśli sąd nie uwzględni ich wniosków o wyłączenie z rejestru). W przypadku przestępstw popełnionych po 1 października do tej części rejestru trafią co do zasady wszyscy gwałciciele i pedofile, a także stręczyciele dzieci i skazani za posługiwanie się pornografią na szkodę dzieci.

– Trudno przewidzieć ile osób obejmie rejestr z dostępem ograniczonym, gdyż każdy nowy wpis będzie poprzedzony decyzją sądu, która będzie podejmowana przy wydawaniu wyroku - powiedział sędzia Bartosz Jakubowski z departamentu legislacyjnego MS. Dodał, że obecnie skazanych prawomocnie za przestępstwa seksualne jest ponad trzy tys. osób.

Skazani, których dane trafią do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, będą musieli informować policję o faktycznym adresie pobytu i każdej zmianie tego adresu, a jeśli tego nie zrobią – będzie im grozić grzywna lub areszt. Sprawcy będą figurować w rejestrze do zatarcia skazania, ułaskawienia czy amnestii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej