Pęka 90-letnia zapora. Trwa ewakuacja ponad 70 tys. Portorykańczyków

90-letnia zapora nie wytrzymuje naporu wody i pęka (fot. źródło: twitter.com/bclemms?lang=pl)

Władze Portoryko usiłują jak najszybciej ewakuować ponad 70 tys. ludzi zagrożonych zalaniem z powodu pękającej zapory Guajataca, przy jeziorze o tej samej nazwie. Tama nie wytrzymuje przyboru wód po ulewnych deszczach towarzyszących huraganowi Maria.

W górach otaczających jezioro Guajataca, położone w północnozachodniej części Portoryko, spadła olbrzymia ilość deszczu, która spowodowała znaczny przybór wód jeziora. Licząca prawie 90 lat zapora nie jest w stanie ich powstrzymać i w piątek po południu zaczęła pękać.

Zdaniem ekspertów tama może w każdej chwili runąć. Ocenia się, że w rejonie zagrożonym zalaniem mieszka od 50 do ponad 70 tys. osób. Najbardziej zagrożone są skupiska osad Isabela i Quebradillas.

Władze rozpoczęły pospieszną akcję ewakuacyjną, wysyłając autobusy, które mają przewieźć ludzi w bezpieczne miejsce. Wysłano też ostrzeżenia za pośrednictwem Twittera, ale zachodzi obawa, że wielu zagrożonych ich nie odebrało, bowiem znaczne połacie kraju są pozbawione energii elektrycznej.


Spustoszenia po huraganie Maria

Huragan Maria o szybkości wiatru 225 km/godz wyrządził w Portoryko znaczne szkody. Zrywał dachy z domów, niszczył sieć energetyczną i spowodował liczne powodzie. Gubernator Portoryko Ricardo Rossello określił huragan największą katastrofą naturalną w tym stuleciu.

Maria, która jest obecnie huraganem trzeciej kategorii, oddala się obecnie od wysp Turks i Caicos i zmierza w kierunku północno wschodnim. W ciągu weekendu ma minąć archipelag Bahamów. Dotychczas spowodowała co najmniej 30 ofiar śmiertelnych.

źródło:

Zobacz więcej