Telegazeta: dwudziestka z potencjałem

O jubileuszu 20-lecia Telegazety TVP była mowa w programie „Kawa czy herbata” z 30 grudnia 2008 roku. Telegazeta ma mocną pozycję, ponieważ gościła w mieszkaniach Polaków jeszcze zanim zadomowił się w nich internet (fot. arch. TVP)

Telegazeta Telewizji Polskiej 1 stycznia 2009 roku skończyła 20 lat. Będąc pierwszym teletekstem w Polsce, szybko zaczęła dostrzegać potrzeby czytelników. Dwie dekady rozwoju pozwoliły jej stać się zarówno źródłem wiedzy, jak i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzisiaj to jeden z największych teletekstów na świecie, dlatego osiągając wiek dwudziestu lat, może z podniesioną głową patrzeć w przyszłość. Ma za sobą bagaż doświadczeń i stoją przed nią kolejne wyzwania.

Telegazeta powstała w przełomowym dla Polski 1989 roku. Wraz z postępującym procesem transformacji politycznej i zmian społecznych, sama też ewoluowała. Z wiekiem zmieniał się jej wygląd oraz zawartość. Kształtowały ją potrzeby społeczne oraz zmieniająca się rzeczywistość. Dlatego patrząc z perspektywy czasu, warto docenić jej dwojaką rolę: obserwatora życia społecznego oraz dokumentu epoki. Funkcjonując na przełomie wieków, Telegazeta stała się odzwierciedleniem preferencji i nastrojów społecznych. Jej twórcy uważnie śledzili potrzeby czytelników i idąc z duchem czasu, dostosowywali treści do aktualnych tendencji.

Telegazeta, będąc pierwszą formą teletekstu w Polsce, miała na swoich barkach dużą odpowiedzialność i poważne zadanie: zainteresować czytelników i zdać sprawdzian wiarygodności. Jej pomysłodawcom udało się stworzyć taką formę tekstu, która uzupełniała i wzbogacała przekaz telewizyjny. Obecnie teletekst jest standardowym rozszerzeniem działalności stacji telewizyjnych. Większość stacji wykorzystuje tę technologię do przesyłania informacji, będących uzupełnieniem oferty programowej. Telegazeta stała się nie tylko uzupełnieniem programu telewizji – to kanał informacyjny, który na wielu płaszczyznach prezentuje wiadomości z kraju i ze świata.

Przez okres swojego istnienia Telegazeta ewoluowała i dojrzewała do nowych ról, będąc cenionym źródłem informacji zarówno dla mieszkańców kraju, jak i dla Polonii. Obecnie, wraz z rosnącą popularnością internetu, Telegazeta rośnie w siłę. Ma pewną pozycję, ponieważ gościła w mieszkaniach Polaków jeszcze zanim zadomowił się w nich internet. Funkcjonowanie portalu Yahoo.com datuje się na pierwszą połowę lat 90. Telegazeta stawiała pierwsze poważne kroki, gdy internet w Polsce jeszcze raczkował.

Telewidzowie cenią to tradycyjne medium, które dostarcza informacje zgromadzone i uszeregowane w jednym miejscu. Telegazeta nie musi obawiać się internetu, ponieważ cieszy się innymi niż on walorami. Świadczy o tym liczba ponad 40 proc. badanych, którzy deklarują korzystanie z teletekstu. W dobie internetu potwierdza to atrakcyjność tradycyjnego medium. Telegazeta oferuje czytelnikom zwięzłość i rzeczowość, a ponieważ stawia na jakość i ceni inteligentnych odbiorców, dlatego spośród dostępnych teletekstów cieszy się największą popularnością. Aż 76 proc czytelników sięga właśnie do niej. Cenią oni fakt, że będąc bogatym źródłem wiedzy, nie pozwala sobie na niepewne dane. Jej rolą jest poinformowanie oraz zainteresowanie czytelnika. Dlatego z wiekiem staje się coraz lepsza. Zauważa to aż 97 proc. osób, które wskazują na aktualność i dostępność zamieszczonych informacji.

Będąc źródłem wiedzy o ugruntowanej tradycji, Telegazeta cieszy się dużą popularnością wśród ludzi młodych. 60 proc. widzów Telegazety to osoby w wieku 14-44 lata, posiadające średnie lub wyższe wykształcenie. To znak, że Telegazeta jest kanałem informacyjnym o coraz większym zasięgu. Ponadto, jak pokazują badania, większość użytkowników nie byłaby zainteresowana korzystaniem z teletekstu w internecie. W ich świadomości istnieje nierozłączność Telegazety z przekazem telewizyjnym.

Uniwersalność Telegazety polega też na stworzeniu komfortowych warunków do odbioru telewizji dla osób niesłyszących. 1 stycznia 1994 ukazały się pierwsze napisy dla niesłyszących. Napisy te były przygotowane do filmu „Rio Grande”. Napisy są jedynym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy utracili słuch niedawno. Oni nie zdążyli opanować języka migowego na tyle, by rozumieć tłumaczy migowych. Napisy pełnią nie tylko funkcję informacyjną, zwiększają też komfort niesłyszących odbiorców.

Telegazeta: dwudziestka z potencjałem
Telegazeta to nazwa zastrzeżona dla teletekstu emitowanego przez Telewizję Polską (fot. arch. TVP)

Atrakcyjność Telegazety kryje się w szerokim doborze treści. Telewizja Polska emituje łącznie cztery Telegazety: Telegazetę TVP1, Telegazetę TVP2, Telegazetę TVP Polonia i Telegazetę TVP Kultura. Każdy z tych teletekstów ma profil tematyczny, analogicznie do charakteru anteny, z którą jest równolegle emitowany. Telegazeta TVP1 ma charakter społeczno-polityczny, Telegazeta TVP2 – magazynowo-kulturalny, Telegazeta TVP Polonia – polonijny, a Telegazeta TVP Kultura – kulturalny.

Struktura Telegazety pozwala na precyzyjne wyodrębnienie działów tematycznych. Poświęcone są one między innymi pogodzie, aktualnościom politycznym, motoryzacji, sportowi, kulturze, rozrywce. Dużą popularnością cieszy się także ramówka oraz opis programów, filmów, seriali. Jest to dodatkowa informacja dla widza o oferowanych programach. Ponadto, w Telegazecie istnieje możliwość umieszczania ogłoszeń. Tak szerokie spektrum tematyczne jest źródłem satysfakcji czytelników. Aż 80 proc. osób jest w pełni zadowolonych z zawartości merytorycznej działów.

Najbardziej popularnym działem Telegazety jest program TVP – aż dla 82 proc. użytkowników Telegazety. Zainteresowaniem cieszą się także pogoda i aktualności (ok. 50 proc). Do ulubionych działów czytelników ogłoszeń zaliczają się: motoryzacja (69 proc.), turystyka (50 proc.), nieruchomości oraz różne (ok. 40 proc.). Ogłoszenia są obecnie jedną z najważniejszych części zawartości Telegazety. Cechą wspólną wszystkich ogłoszeń jest niski koszt emisji, co decyduje o wysokiej efektywności tekstów promocyjnych zamieszczanych na łamach Telegazety. Uwzględniając fakt, że 51 proc. widzów przegląda strony Telegazety TVP codziennie lub kilka razy w tygodniu, można wnioskować, że Telegazeta jest liczącym się nadawcą treści.

Joanna Idziak

Telegazeta: dwudziestka z potencjałem
Chcesz sprawdzić, jaka pogoda panuje w Suwałkach, Szczecinie, czy Przemyślu? Nic prostszego – zajrzyj na stronę 160 Telegazety (fot. arch. TVP)

Zobacz więcej