Kryzys w Katalonii trwa. Madryt wszczął śledztwo dot. finansowania referendum

Od środy na ulicach Barcelony trwają wielotysięczne manifestacje przeciwko rewizjom w budynkach rządu Katalonii (fot. David Ramos / Staff)

Hiszpańska prokuratura generalna wszczęła śledztwo dotyczące finansowania zaplanowanego na 1 października referendum niepodległościowego w Katalonii. Sprawdzane są firmy, które wspierają kampanię plebiscytu uznawanego przez Madryt za nielegalny.

Premier Hiszpanii do Katalończyków: nie idźcie dalej

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał regionalny rząd Katalonii do rezygnacji z planowanego referendum w sprawie jej niepodległości, które jego...

zobacz więcej

Jak poinformowały w piątek hiszpańskie media, od kilku dni prokuratura prowadzi dochodzenie wobec firm wspierających referendum. Sprawdzane są m.in. transfery pieniężne pomiędzy spółkami a komitetem organizacyjnym plebiscytu.

„Wśród śledczych istnieje przeświadczenie, że już rozpoczęcie kampanii z okazji referendum, które miało miejsce w Tarragonie i zgromadziło 9 tys. osób, kosztowało dużo pieniędzy, a część tych środków pokryły bliskie organizatorom firmy” – napisał dziennik „El Pais”.

Według tej wydawanej w Madrycie gazety śledczy sprawdzają też, czy nieuznawanego przez rząd Hiszpanii referendum nie wspierają osoby prywatne i firmy. W ciągu roku lub dwóch lat rząd Katalonii miałby oddać im zaciągniętą pożyczkę.

Fikcyjne fundusze publiczne?

Trzecim obszarem dochodzenia jest sprawdzenie hipotezy, według której kataloński rząd Carlesa Puigdemonta finansuje organizację plebiscytu z nielegalnych źródeł, np. z fikcyjnych funduszy publicznych.

W środę minister finansów w hiszpańskim rządzie Mariano Rajoya, Cristobal Montoro, poinformował, że rząd w Madrycie przejął kontrolę nad finansami katalońskiej administracji. Zaznaczył, że sytuacja ta ma charakter „bezterminowy” i będzie trwała „tak długo, jak będzie trzeba”.

Oznacza to, że rząd w Madrycie stał się bezpośrednim płatnikiem środków z budżetu Katalonii, z którego co miesiąc jest wydatkowanych 1,4 mld euro. Pieniądze te wydawane są na służby publiczne, opiekę zdrowotną, edukację i świadczenia socjalne.

Na początku września br. Montoro zapowiedział kierowanie do sądów pozwów przeciwko firmom (i ich kierownictwu), które po ewentualnym zwycięstwie w referendum zwolenników niepodległości Katalonii zdecydują się płacić tam podatki.

Katalonia odłączy się od Hiszpanii? Setki tysięcy demonstrowały w Barcelonie

Setki tysięcy Katalończyków demonstrowały w centrum Barcelony, domagając się uznania przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego. Gabinet...

zobacz więcej

Minister finansów w rządzie Rajoya podkreślił, że zarówno osoby fizyczne, jak i prawne działające na terytorium Hiszpanii mają „zobowiązania wobec centralnych organów podatkowych kraju”. A także „podlegają konsekwencjom karnym za uchylanie się od swoich zobowiązań”.

Protesty w Barcelonie

Od środy na ulicach Barcelony trwają wielotysięczne manifestacje przeciwko rewizjom w budynkach rządu Katalonii, prowadzonym przez hiszpańską policję oraz Gwardię Cywilną. Katalończycy protestują także przeciw zatrzymaniu 14 wysokiej rangi urzędników tej wspólnoty autonomicznej Hiszpanii. Pięciu z nich wciąż pozostaje w areszcie.

Władze w Madrycie nie chcą się zgodzić na organizację referendum niepodległościowego w Katalonii. Wskazują, że według orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii plebiscyt ten jest nielegalny. Od środy premier Mariano Rajoy kilkakrotnie podkreślał w wystąpieniach w parlamencie i rozmowach z mediami, że nie dopuści do plebiscytu, gdyż jest on sprzeczny z „ideą państwa prawa”.

W środę, w wieczornym wystąpieniu transmitowanym przez hiszpańską telewizję, Rajoy nazwał referendum „chimerą” i wezwał jego organizatorów do odwołania plebiscytu.

Referendum ma się odbyć


Tymczasem premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że pomimo „autorytarnych działań Madrytu” referendum niepodległościowe odbędzie się zgodnie z planem. W czwartek szef katalońskiego gabinetu ministrów wysłał też na Twitterze link do strony internetowej, na której mieszkańcy Katalonii mogą znaleźć adresy lokali wyborczych.

Według hiszpańskich mediów Madryt, który przejął już m.in. ok. 10 mln kart do głosowania, planuje zablokowanie referendum w Katalonii poprzez konfiskowanie urn oraz wyłączanie prądu w lokalach wyborczych.

źródło:

Zobacz więcej