RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Lekarze alarmują: 90 procent Polaków ma niedobór witaminy D

Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. (fot. Shutterstock/Kavun Halyna)
Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. (fot. Shutterstock/Kavun Halyna)

90 procent Polaków ma niedobór witaminy D, w tym 60 procent ma jej poważny deficyt – alarmują lekarze. Niedobory witaminy D wiążą się nie tylko z chorobami kości, czyli krzywicą u dzieci i osteoporozą w wieku podeszłym, ale również mają wpływ na rozwój wielu schorzeń przewlekłych.

Witamina D ochroni przed infekcjami dróg oddechowych

Sezon przeziębień trwa w najlepsze, a brytyjscy naukowcy twierdzą, że mają patent, jak zapobiec mu w przyszłości. Jest prosty, bo to witamina D...

zobacz więcej

Endokrynolog doktor Waldemar Misiorowski podkreślił, że witamina D stymuluje układ odpornościowy, odgrywa ważną rolę w zwalczaniu zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Pomaga więc w zapobieganiu infekcjom.

Lekarz Arkadiusz Zieliński dodał, że niedobory witaminy D kilkukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia większości chorób cywilizacyjnych, między innymi: cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, autoimmunologicznych, nowotworów, chorób psychicznych – depresji i schizofrenii. Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych.

Jej przyswajanie z pożywienia jest ograniczone, ponieważ głównym źródłem pokarmowym witaminy D są dziko żyjące tłuste ryby morskie: łosoś, makrela czy śledź. Ze względu na klimat, w jakim żyjemy, eksperci zalecają suplementowanie witaminy D co najmniej od września do maja. Zalecana dawka profilaktyczna wynosi od 1000 do 2000 jednostek dziennie lub 7000 jednostek raz w tygodniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej