RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polski pilot ma już ponad 300 tys. głosów. Anglicy zaskoczeni

Franciszek Kornicki ma 101 lat (fot. fb/Historia jakiej nie znacie)
Franciszek Kornicki ma 101 lat (fot. fb/Historia jakiej nie znacie)

– Nie spodziewaliśmy się aż takiej mobilizacji Polaków – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Peter Devitt, pomysłodawca internetowego plebiscytu na najbardziej zasłużonego pilota Spitfire'a. Głosujący mogą wybierać spośród 11 kandydatów. Prowadzi major Franciszek Kornicki, który walczył nad Anglią podczas II wojny światowej.

Twórca „Gladiatora” nakręci film o bitwie o Anglię

Wytwórnia 20th Century Fox ogłosiła, że wyprodukuje film o bitwie o Anglię, jednym z najbardziej heroicznych epizodów II wojny światowej. Reżyserią...

zobacz więcej

Peter Devitt z muzeum RAF w Londynie podkreśla, że wyraźne prowadzenie Franciszka Kornickiego to efekt dzielenia się przez Polaków – zarówno na Wyspach, jak i w kraju – linkiem do głosowania na stronie dziennika „Daily Telegraph”. Na pytanie, czy spodziewał się aż takiego entuzjazmu głosujących, Peter Devitt odpowiada, że nie.

Dodaje, że pracował z polską społecznością od 2001 r. i ma w niej wielu przyjaciół, więc spodziewał się oczywiście, że Polacy będą głosować licznie. Ale skala go zaskoczyła. – Wziąłem pod uwagę, że imigranci – zarówno przybyli tu w latach 40. minionego wieku, jak i ci późniejsi, dobrze znają tę historię. Ale nie miałem pojęcia, że reakcja będzie tak mocna również nad Wisłą. Bardzo nas to cieszy – powiedział.

Naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy stanie w budynku muzeum w przyszłym roku podczas specjalnej wystawy. Teraz major Kornicki, który w grudniu będzie obchodzić 101. urodziny, ma ponad 300 tys. głosów. Pilot, który plasuje się na drugim miejscu plebiscytu – 5 tys.

Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że głosowanie od początku było otwarte dla ludzi z całego świata. Przypomina, że w czasie wojny w RAF służyli ludzie z każdego zakątka ziemi. – Każdy może głosować i bardzo do tego zachęcamy. Im więcej ludzi, tym lepiej. Przekonaliśmy się, że Polacy są bardzo dumni ze swej historii, znają swe dziedzictwo i są niezwykle zaradni. To dlatego major Kornicki wygrywa – podkreśla Peter Devitt. Głosować można do soboty.


Głosować można tutaj .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej