Papież: trzeźwość to fundament szczęścia, jej brak niszczy rodziny

Papież Franciszek wyraził nadzieję, że Kongres uwrażliwi wiele osób m.in. na kwestie związane z wychowaniem młodego pokolenia (fot. REUTERS/Max Rossi)

– Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie – podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości, który trwa w Warszawie.

„Dar przebaczenia zachętą do przebaczania innym”

Podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek wskazał, że dar Bożego przebaczenia powinien otwierać na przebaczenie innym. Jak podkreślił, musi...

zobacz więcej

W piśmie przekazanym przez substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Angelo Becciu papież Franciszek wyraził nadzieję, że Kongres uwrażliwi wiele osób m.in. na kwestie związane z wychowaniem młodego pokolenia w duchu abstynencji, a także troskę o trzeźwość dorosłych.

Jak podkreślił abp Becciu, papież z zadowoleniem przyjął wiadomość, że Narodowy Kongres Trzeźwości gromadzi przedstawicieli wielu instytucji i grup społecznych - również rządu i parlamentu RP.

Papież Franciszek przypomniał także swoją myśl wypowiedzianą podczas ŚDM w Krakowie, gdy mówił młodym, by nie tracili „pięknych lat swego życia i swoich sił na uganianiu się za sprzedawcami fałszywych iluzji”. Podkreślił także, że kongresowe hasło „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”, wskazuje cel, jakim jest pomoc różnych instytucji i środowisk osobom dotkniętych skutkami alkoholizmu.

Na zakończenie papież Franciszek udzielił uczestnikom Kongresu oraz mszy św., które w intencji trzeźwości narodu odbędą się w niedzielę w kościołach całej Polski, apostolskiego błogosławieństwa.

źródło:

Zobacz więcej