Bundestag: rząd Angeli Merkel wpuścił migrantów bez podania podstaw prawnych

Niemiecka gazeta „Die Welt” pisze o analizie prawnej ekspertów biura prawnego Bundestagu. Wynika z niej, że rząd Angeli Merkel dotąd nie przedstawił podstaw prawnych, które pozwoliły mu podjąć decyzję o otwarciu granic dla migrantów.

Milion uchodźców przybędzie do Niemiec? Pełnomocnik rządu za sprowadzaniem rodzin

Pełnomocnik rządu Niemiec do spraw uchodźców Frank-Jürgen Weise opowiedział się w czwartek za zniesieniem ograniczeń przy sprowadzaniu rodzin przez...

zobacz więcej

Partie FDP i AfD zapowiadają, że w przypadku wejścia do parlamentu, powołają komisję do wyjaśnienia polityki migracyjnej obecnego rządu.

Chodzi o decyzję Angeli Merkel podjętą w 2015 r., dotyczącą otwarcia granic dla migrantów. Eksperci twierdzą, że w niemieckim systemie ustrojowym, jakim jest demokracja parlamentarna, w tak istotnych sprawach powinien decydować właśnie parlament.

„W przypadku decyzji podjętych w 2015 r. przez Angelę Merkel było inaczej, bo sprawę otwarcia granic kanclerz skonsultowała jedynie z kilkoma swoimi ministrami” – napisano w ekspertyzie.

Niemcy są w trakcie kampanii przed niedzielnymi wyborami.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Allensbach wynika, że w kwestii migrantów 60 proc. Niemców chce wyznaczenia konkretnej górnej granicy ich przyjmowania, a 71 proc. respondentów opowiada się za nowym, bardziej restrykcyjnym prawem azylowym i migracyjnym. Badanie przeprowadzono na reprezentacyjnej próbie 1,1 tys. respondentów.

źródło:
Zobacz więcej