RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sakiewicz: dekoncentracja mediów jest potrzebna, potrzebny jest nam wolny rynek

– Dekoncentracja mediów jest potrzebna, bo potrzebny jest nam wolny rynek – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Polska”, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Ktoś dostał bardzo duży kapitał, ktoś miał wielkie wpływy polityczne i uszkadza wolność tego rynku przez to, że już go zdominował i nie wpuszcza pozostałych – dodał.

Kogo dotyczy projekt repolonizacji mediów? Wiceminister kultury wyjaśnia

– W żadnym poważnym kraju UE nie pozwolono, by kapitał zagraniczny miał tak wielkie udziały w jakimś segmencie mediów jak w Polsce – powiedział...

zobacz więcej

– Tak naprawdę chodzi o przywrócenie wolności tam, gdzie została zniszczona w wyniku zmowy, albo w wyniku działań merytorycznych – powiedział Tomasz Sakiewicz.

Jak tłumaczył, „ktoś dostał bardzo duży kapitał, ktoś miał wielkie wpływy polityczne i uszkadza wolność tego rynku przez to, że już go zdominował i nie wpuszcza pozostałych”.

Według Sakiewicza najwięcej szkód uczynił kapitał niemiecki, ponieważ „ma ogromne szanse na zdominowanie rynku, gdyż ma przewagę nad jakimkolwiek kapitałem polskim”. Kapitał zagraniczny w mediach to – mówił redaktor naczelny „GP” – poważny problem polityczny „polegający na tym, że część mediów powiązanych z zagranicznymi ośrodkami zaczęła dominować niektóre sektory”. Publicysta przywołał tu rynki reklam czy badań rynku, które jego zdaniem są całkowicie zdominowane przez kapitał zagraniczny. – To tworzy patologie, które szkodzą już w tej chwili wszystkim – uważa dziennikarz.

Tomasz Sakiewicz jest przekonany, że w mediach z obcym kapitałem panuje zasada „kto płaci, ten wymaga”. Publicysta obawia się sytuacji, gdy potężny sponsor „albo wykończy jakąś branżę przemysłu, albo wręcz będzie wpływał na to, jak wygląda władza”. – Czyli mając za sobą zaplecze polityków niemieckich może doprowadzić do kryzysu w Polsce na życzenie jakiejś frakcji w Niemczech – przekonywał.

Z tej perspektywy – zdaniem Sakiewicza – konieczna jest budowa mediów niezależnych. – To jest podstawa, trzeba wspierać te media, które tworzą realną konkurencję. To jest najważniejsze, bo żadna ustawa tu nie pomoże – stwierdził.

Redaktor wspominał też swoje złe doświadczenia związane z obcym kapitałem w mediach: – Zmowa domów mediowych w czasach rządu Donalda Tuska doprowadziła do potężnego kryzysu prawicowych mediów. Nawet jeżeli mieliśmy większe nakłady i większą liczbę czytelników, nie trafiały do nas żadne reklamy. Domy mediowe przyznawały się, że boją się presji politycznej.

Sakiewicz jest przekonany, że brak konkurencji na rynku medialnym może spowodować nieodwracalne straty: – Można albo zniszczyć jakiś sektor gospodarki, albo zmienić życie polityczne na życzenie sponsorów, którzy dali pieniądze. Jeżeli są to politycy zagraniczni, to jest to wyjątkowo niebezpieczne i żaden demokratyczny kraj nie może sobie na to pozwolić.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej