RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Greenpeace kontra Volkswagen. Aktywiści wdarli się na statek z niemieckimi autami

Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace walczą z koncernem Volkswagen, który systemowo zaniżał wyniki emisji spalin swoich aut (fot. Alexander Koerner / Stringer)
Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace walczą z koncernem Volkswagen, który systemowo zaniżał wyniki emisji spalin swoich aut (fot. Alexander Koerner / Stringer)

Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na statek przewożący do Wielkiej Brytanii samochody Volkswagena z silnikami Diesla, próbując zatrzymać ich wyładunek w porcie w Sheerness na wschód od Londynu.

Szef Volkswagena objęty śledztwem. Grozi mu pięć lat więzienia

Prokuratura w Stuttgarcie potwierdziła w środę, że od lutego prowadzi dochodzenie wobec prezesa Volkswagena. Matthias Mueller jest podejrzany o...

zobacz więcej

Działacze organizacji zadeklarowali, że nie opuszczą pokładu jednostki, dopóki Volkswagen nie zgodzi się na zawrócenie transportu do Niemiec.

Jak podała stacja BBC, ponad 40 protestujących aktywistów Greenpeace wkroczyło również na teren portu w Sheerness i próbowało unieruchomić samochody, które już wyładowano na brytyjski ląd. Działacze przyklejali też na auta nalepki, wzywające niemiecki koncern do zaprzestania produkowania pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki emisji spalin. Firma z Wolfsburga zgodziła się zapłacić karę w wysokości 2,8 mld USD i przeznaczyć dalsze 25 mld USD na uregulowanie roszczeń amerykańskich właścicieli jej aut z silnikami Diesla. Wyraziła także gotowość odkupienia ok. 500 tys. samochodów.

Wielka Brytania zamierza zabronić sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla od 2040 r.; ekologiczni aktywiści uważają jednak, że zakaz powinien zostać wprowadzony natychmiast.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej