Gliński: monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w Sejmie (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

– Chodzi o cywilizowanie rynku medialnego, bez napaści na kogokolwiek, bez obniżenia możliwości biznesowych komukolwiek. Natomiast chcemy racjonalizować rynek, który tego wymaga – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Sellin: projekt ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach gotowy

– Gotowy jest już projekt ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach, czeka tylko na decyzję polityczną – zdradził na antenie Radia ZET...

zobacz więcej

– Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji – stwierdził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji co do kierunku dekoncentracji mediów. – Mamy przygotowane różne warianty, rozmawiamy z grupami, które są zainteresowane tymi zmianami. Przede wszystkim nie mamy jeszcze decyzji naszej wewnętrznej, politycznej – powiedział.

Po raz kolejny zaznaczył, że należy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar. – Chodzi o cywilizowanie rynku medialnego, bez napaści na kogokolwiek, bez obniżenia możliwości biznesowych komukolwiek. Natomiast chcemy racjonalizować rynek, który tego wymaga. Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji – wyjaśnił.

Nowy abonament jeszcze nie w listopadzie

Zwrócił uwagę, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie. Gliński pytany, czy jest możliwe, aby jeszcze w listopadzie została uchwalona ustawa o nowej opłacie abonamentowej, stwierdził, że nie sądzi. I jednocześnie zaznaczył, że stabilność finansowania mediów publicznych jest zapewniona i będzie zapewniona.

Wyjaśnił, że została zrealizowana duża pożyczka dla mediów publicznych i to głównie dla wzmocnienia technologicznego stacji lokalnych. Będzie też rekompensata sumy budżetowej, która nie jest uzyskiwana z uwagi na zwolnienia. Przypomniał, że w kraju jest dość szeroka grupa polskich telewidzów i radiosłuchaczy, którzy są zwolnieni z opłat. – Tego nie kwestionujemy, te zwolnienia będą utrzymane – zapowiedział. Zaznaczył jednak, że zgodnie z prawem europejskim rekompensata będzie mogła być wypłacona za lata 2010-2014. Według dotychczasowych informacji z resortu kultury nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc.

źródło:

Zobacz więcej