RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziści się sen powstańców. TVP Info będzie relacjonować uroczystości

1. Samodzielna Brygada Spadochronowa powstała w 1941 roku, aby nieść pomoc Warszawie w chwili wybuchu powstania (fot. TVP Info)
1. Samodzielna Brygada Spadochronowa powstała w 1941 roku, aby nieść pomoc Warszawie w chwili wybuchu powstania (fot. TVP Info)

Gen. Alfons Maćkowiak służył w jednostce powietrznodesantowej powołanej w 1941 roku na Zachodzie, aby wziąć udział w walkach w Polsce. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, brygada była gotowa do zrzutu. Na próżno. Alianci wysłali polskich żołnierzy do Holandii, a warszawska misja pozostała ich niezrealizowanym marzeniem. Sen cichociemnych o Warszawie symbolicznie ziści się w sobotę, niestety już po śmierci generała. 23 września, w dniu jego pogrzebu i zarazem w Dniu Spadochroniarza, w stolicy odbędzie się desant 60 skoczków z 6 Brygady Powietrznodesantowej. TVP Info przygotowała wyjątkowy spot na ten szczególny dzień. Wydarzenia będziemy relacjonować na antenie i rzecz jasna na portalu tvp.info.

Prochy generała Alfonsa Maćkowiaka wróciły do Polski

W asyście spadochroniarzy z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej do Polski powróciły prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza 1....

zobacz więcej

Gen. Alfons Maćkowiak – przedwojenny hokeista, bokser, oficer artylerii. W czasie wojny w Wielkiej Brytanii szkolił cichociemnych w sportach walki i w cichym zabijaniu – samymi rękoma. Zanim tam się dostał, uciekał trzykrotnie – Rosjanom, Niemcom i hiszpańskim żandarmom.

Służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, formacji, która powstała w 1941 roku na Zachodzie, aby wesprzeć rodaków podczas powstania powszechnego w okupowanej Polsce. Kiedy zatem 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, żołnierze szykowali się do zrzutu nad swoim krajem. Władze Podziemnego Państwa Polskiego i powstańcy na próżno czekali jednak na polskich skoczków. Taka misja pozostała również niezrealizowanym marzeniem spadochroniarzy. We wrześniu 1944 roku zostali wysłani do Holandii, żeby wesprzeć desant aliantów pod Arnhem w ramach operacji Market Garden.

Alfons Maćkowiak zmarł w styczniu 2017 roku, w wieku 100 lat. Rodzina zdecydowała się przenieść jego prochy do kraju. W sobotę w Warszawie odbędzie się pogrzeb cichociemnego, awansowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę w lutym do stopnia generała brygady.

Niemal w chwili złożenia szczątków generała do grobu będzie też miała miejsce szczególna operacja. Na lotnisku Warszawa–Babice, w ramach obchodów Dnia Spadochroniarza, odbędzie się desant 60 skoczków z 6 Brygady Powietrznodesantowej, kontynuatorki tradycji 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Spełni się marzenie powstańców. Ziści się sen o Warszawie skoczków i założyciela formacji – gen. Stanisława Sosabowskiego.

Dzięki uprzejmości rodziny Czesława Niemena i zarazem spadkobierców praw autorskich do utworów artysty TVP Info mogła wykorzystać jego „Sen o Warszawie” i przygotować specjalny spot upamiętniający „sosabowczyków” – „»Sen o Warszawie«, czyli spadochroniarze gen. S. Sosabowskiego Powstańcom Warszawskim, 23 września”. Swoją zgodę wyraził też Marek Gaszyński, autor słów do słynnego utworu.

„Bohaterowie zasługują na uczczenie i godną oprawę. Rzeczywiście, słowa i klimat »Snu o Warszawie« wkomponowują się w spot, oddając najgłębiej jego treść”; „Jest coś nadzwyczajnego w tym, że Powstańcy i żołnierze Batalionu, dziś wskazują że bili się o taką Warszawę, jaka ukazana jest w piosence, że chcieli zobaczyć »nadwiślański świt« a biały orzeł, znak rozpoznawczy spadochroniarzy, »leciał co sił« ku temu miastu. Jakby to była jakaś pętla czasu, która daje możliwość wejścia dwa razy do tej samej rzeki” – przekazali nam właściciele praw do utworu z repertuaru Czesława Niemena.

Szef MON: przekaz Cichociemnych, którzy się nie poddali, trwa w Polakach

– Przekaz Cichociemnych, którzy nigdy się nie poddali, trwa w narodzie polskim - powiedział w sobotę w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim szef MON...

zobacz więcej

Geertjan Lassche – dziennikarz telewizji holenderskiej – tak mówił o tej formacji w dokumencie Joanny Pieciukiewicz „Honor Generała” o generale Sosabowskim: „Jako dziennikarz widziałem z bliska tsunami, Trzeci Świat, ale to wszystko jeszcze nie wywarło na mnie takiego wrażenia. Pomyślałem: zrobię wszystko, żeby sprawiedliwości stało się zadość, aby ukazać prawdę o Sosabowskim i polskich żołnierzach”.

Spot, dokument, to nie jedyne filmowe materiały wykorzystujące fascynującą historię bohaterskich żołnierzy. Hal Sosabowski, prawnuk generała, założyciela 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, opowiada w filmie Joanny Pieciukiewicz, że z pytaniami przychodzą do niego widzowie obrazu Richarda Attenborough – „O jeden most za daleko”. Postać gen. Sosabowskiego odtwarza w nim Gene Hackman.

W sobotę o godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie się msza święta żałobna w intencji śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka. Półtorej godziny później na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Desant 60 skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej na lotnisku Warszawa-Babice przewidziano na godz. 12-12:30.

ZOBACZ PEŁEN PLAN UROCZYSTOŚCI

W filmie „O jeden most za daleko”, reż R.Attenborough, postać gen. Sosabowskiego odtwarza Gene Hackman (fot. Materiały prasowe)
W filmie „O jeden most za daleko”, reż R.Attenborough, postać gen. Sosabowskiego odtwarza Gene Hackman (fot. Materiały prasowe)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej