„Demokracja to nie ulica”. Prezydent Macron o antyrządowych protestach

Przez Francję przelewa się fala protestów przeciwko wzbudzającej kontrowersje reformie rynku pracy proponowanej przez rząd. Prezydent Emmanuel Macron zapewnił w wywiadzie dla CNN, że mimo protestów nie zrezygnuje ze zmian.

„Macron mówi, że zwalcza dumping socjalny w Polsce, a sam wprowadza go we Francji”

Premier Francji Edouard Philippe przedstawił w czwartek założenia reformy kodeksu pracy. Pracodawcy są zadowoleni, związki zawodowe i opozycja...

zobacz więcej

– Wierzę w demokrację, ale demokracja to nie ulica. Szanuję tych, co protestują, ale szanuję także francuskich wyborców, a oni głosowali za zmianami – podkreślił.

– Tłumaczyłem Francuzom te reformy przez ostatnie tygodnie wielokrotnie, raz za razem. Nie będzie silnej Francji bez silnej gospodarki. To niemożliwe i ludzie muszą to zrozumieć. Nie mam żadnych powodów, by z tych reform rezygnować – dodał Macron.

Centrale związkowe CGT i SUD blokują porty, w tym port w Le Havre. Protesty i strajki toczą się także na uniwersytetach i na kolei. Na czwartek związki zawodowe zaplanowały kolejne protesty.

W sobotę w Paryżu odbędzie się demonstracja zorganizowana przez ruch „Les Insoumises” skrajnie lewicowego populisty Jean’a Luca Melenchona, zaś w przyszły poniedziałek kierowcy TIR-ów zamierzają zablokować główne drogi w kraju.

źródło:
Zobacz więcej