RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Abp Gądecki: reklama alkoholu powinna być zakazana

Najnowsze

Popularne

Reklama alkoholu powinna być zakazana; trzeba iść pod prąd społecznego nawyku, popularnych opinii i źle rozumianej wolności – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. rozpoczynającej Narodowy Kongres Trzeźwości.

W homilii hierarcha przypomniał, że w tym roku mija 30 lat od ustanowienia przez polskich biskupów sierpnia miesiącem abstynencji od alkoholu.

Dodał, że w specjalnym apelu wystosowanym z tej okazji przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wyraził ubolewanie, że „dzisiaj wartości takie jak umiarkowanie, trzeźwość, powściągliwość – brzmią jak słowa z innej epoki”. – Dzisiaj promuje się zachłanność, chciwość i nieumiarkowanie – zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na to, że „Polacy piją dzisiaj więcej niż w czasach PRL-u”. – W naszej ojczyźnie jest prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a kilka milionów pije w sposób ryzykowny i szkodliwy – zaznaczył arcybiskup. Dodał, że taki stan rzeczy „nie robi wrażenia na mediach, producentach, sprzedawcach alkoholu ani na politykach”.

– Sprzedawcy osiągają miliardowe zyski, media bogacą się na reklamie, politycy nie chcą narażać się wpływowym lobby. Wszystko to tworzy tragiczne połączenie bezczynności i cynizmu, które niszczy nasz naród – powiedział abp Gądecki.

Na Jasnej Górze uzależnieni modlą się o trzeźwość narodu

Osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny spotkają się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie. Po popołudniu rozpocznie się 36. Narodowa...

zobacz więcej

Narodowy Kongres Trzeźwości

– Pamiętajmy, że naród, który rozpija własne dzieci, jest narodem pozbawionym przyszłości – zaznaczył hierarcha. Dodał, że „trzeba iść pod prąd społecznego nawyku i popularnych opinii, a także źle rozumianej wolności”.

– Wolność nie została dana człowiekowi przez Stwórcę, aby niszczył siebie – podkreślił abp Gądecki.

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji.

W sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się piknik edukacyjny „Świadek wolności”, poświęcony ks. Franciszkowi Blachnickiemu – założycielowi Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Piknik został zorganizowany, żeby promować takie wartości jak trzeźwość, prawda i patriotyzm. Zwieńczeniem kongresu będą msze św. w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej