RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne zatrzymanie w związku z zamachami w londyńskim metrze

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie zamachu (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Policja prowadzi dochodzenie w sprawie zamachu (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Prawie tydzień po zamachu bombowym w londyńskim metrze brytyjska policja zatrzymała szóstą osobę podejrzaną w tej sprawie – poinformował Scotland Yard. Do zatrzymania 17-latka doszło około północy w dzielnicy Thornton Heath na południu Londynu.

Brytyjska prasa: niekompetencja zamachowca pomogła uniknąć tragedii

Brytyjska prasa oceniła w sobotę, że jedynie z powodu nieudolności terrorystów uniknięto większej liczby ofiar, w tym śmiertelnych, gdy w piątek...

zobacz więcej

– Teraz w areszcie przebywa sześć osób, a pięć mieszkań jest przeszukiwanych – oświadczył szef jednostki antyterrorystycznej londyńskiej policji metropolitalnej Dean Haydon.

We wtorek i środę służby ujęły w mieście Newport na południu Walii trzech mężczyzn w wieku 25, 30 i 48 lat. Wcześniej, w sobotę, dwóch innych mężczyzn zatrzymano w Londynie i w Dover na południu Anglii.

Do zamachu terrorystycznego w pociągu na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie doszło 15 września. Rannych w wyniku eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego z zapalnikiem czasowym zostało ok. 30 osób.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie. Agencja Amak poinformowała, że ataku dokonał „oddział” powiązany z tą dżihadystyczną organizacją.

Po zamachu brytyjskie władze wprowadziły najwyższy, „krytyczny”, poziom zagrożenia terrorystycznego. Oznacza on, że do kolejnych ataków może dojść w każdej chwili. Poprzednio wprowadzono go w maju po zamachu po koncercie w Manchesterze, w którym zginęły 23 osoby, a ponad 110 zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej