Konflikt katalońskich separatystów z Madrytem. Rząd przejął budżet Katalonii

Po aresztowaniu katalońskich polityków doszło do protestów zwolenników separacji (fot. David Ramos / Staff)

W ślad za aresztowaniami katalońskich polityków i konfiskatą wszelkich dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia wyznaczonego na 1 października referendum w sprawie niepodległości Katalonii Madryt przejął kontrolę nad funduszami katalońskiej administracji.

Katalonia odłączy się od Hiszpanii? Setki tysięcy demonstrowały w Barcelonie

Setki tysięcy Katalończyków demonstrowały w centrum Barcelony, domagając się uznania przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego. Gabinet...

zobacz więcej

Jak oświadczył Cristobal Montoro, minister skarbu w rządzie premiera Mariano Rajoya, kontrola finansów katalońskiej administracji regionalnej „ma charakter bezterminowy” i będzie trwała „tak długo, jak będzie trzeba”.

Ma to służyć, jak podkreślił, zagwarantowaniu przestrzegania obowiązującego prawa.

Oznacza to, że rząd w Madrycie przejmie funkcje bezpośredniego „płatnika” i będzie odtąd sam decydował o sposobie wydatkowania 1,4 mld euro miesięcznie. To kwota, którą dysponował dotąd Generalitat, rząd regionalnej autonomii katalońskiej, na utrzymanie służb publicznych, opiekę zdrowotną, edukację i świadczenia socjalne.

Hiszpańska agencja EFE komentuje tę decyzję rządu w Madrycie jako sposób zapobieżenia wykorzystaniu pieniędzy z katalońskiego budżetu na przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości tego regionu.

Katalonia jest najbogatszym regionem Hiszpanii, a jej PKB stanowiło w zeszłym roku 18,9 proc. całego hiszpańskiego PKB.

źródło:

Zobacz więcej