Ci Polacy uratowali życie 20-30 mln ludzi. Są pieniądze na Centrum Szyfrów Enigma

Skonstruowana w latach 20. XX wieku Enigma miała służyć utajnianiu korespondencji handlowej (fot. Ian Waldie/Getty Images)

Muzeum Enigmy ma powstać w Poznaniu do końca 2019 r. i funkcjonować pod nazwą Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 mln zł dofinansowania.

Oni złamali szyfr Enigmy. Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie

W Domu Polonii w Warszawie o godz. 17:00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Tajemnice Pałacu Saskiego: Złamanie Szyfrów Enigmy”. Tytuł...

zobacz więcej

Złamanie kodu uważane jest za znaczący wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Według historyków, dzieło Polaków mogło skrócić wojnę o dwa, trzy lata i – w konsekwencji – uratowało życie 20-30 mln ludzi w Europie i na świecie.

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum w centrum Poznania, w sąsiedztwie poznańskiego pomnika upamiętniającego kryptologów.– W tym samym miejscu przed II wojną światową, w nieistniejącym już budynku intendentury wojskowej, działała filia Biura Szyfrów, a po niej przez ponad 40 lat mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR, czyli tzw. dom partii. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki ukończyli matematykę na Uniwersytecie Poznańskim i znaleźli zatrudnienie w mieszczącej się obok uczelni filii Biura Szyfrów Wojska Polskiego – opowiada Ryszard Bączkowski z biura prasowego urzędu miasta. Biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania poinformowało, że projekt stworzenia Centrum otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania ze środków Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 15 mln zł – resztę potrzebnej kwoty stanowić będzie wkład miasta Poznania. Powierzchnia Centrum Szyfrów ma zająć prawie 1 tys. m kw.

Brytyjczycy przyznają po latach: nie sami złamaliśmy kod Enigmy

BBC, główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, uznał wkład polskich naukowców w proces złamania tajemnicy niemieckiej maszyny...

zobacz więcej

– Ekspozycja zostanie wykonana w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i metody tradycyjne, tj. dioramy, stanowiska warsztatowe czy też zadania dla zwiedzających wykorzystujące rekwizyty. Całość ukazywać będzie nie tylko dzieje związane z matematykami Uniwersytetu Poznańskiego, którzy zdołali złamać szyfr stosowany w maszynie Enigma, lecz poświęcona zostanie również matematyce, informatyce i kryptologii – poinformował Bączkowski.

Centrum spełni także rolę edukacyjną; zwiedzający zobaczą repliki maszyn szyfrujących, każdy sam będzie mógł spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów.W 1932 r. matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski poznali tajemnicę działania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej Enigma. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi. Dotychczas w kryptologii stosowano głównie metody lingwistyczne.

Wyjaśnią Zachodowi, kto złamał kod Enigmy. Ofensywa informacyjna polskiej dyplomacji

Notoryczne lekceważenie przez Zachód faktu, że to polscy matematycy złamali kod Enigmy, w końcu wywołało reakcję Polski. Nasza dyplomacja...

zobacz więcej

Studenci Uniwersytetu Poznańskiego uczestniczyli w kursie dla kryptologów zorganizowanym na tej uczelni przy współudziale wojska. Po ukończeniu kursu zostali zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Skonstruowana w latach 20. XX wieku Enigma miała służyć utajnianiu korespondencji handlowej. Szybko jednak wykorzystano ją w niemieckich siłach zbrojnych. Trzej matematycy zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej. Egzemplarze tego urządzenia powstawały w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA. Latem 1939 roku polskie władze wojskowe przekazały do Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

We wrześniu 1939 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski ewakuowali się przez Rumunię do Francji. Jerzy Różycki zginął w styczniu 1942 r. na statku, który zatonął w tajemniczych okolicznościach na Morzu Śródziemnym.

Polscy matematycy uhonorowani po latach za złamanie szyfru Enigmy

Trzej Polacy, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, zostali uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE. To prestiżowa nagroda największej na...

zobacz więcej

Dwaj pozostali matematycy nadal zajmowali się niemieckimi szyframi, pracując w jednostce Wojska Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru Enigmy kontynuowano w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II wojna światowa trwała krócej o 2-3 lata.

W 2000 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 roku na ich cześć w Poznaniu odsłonięto, wykonany z patynowanego brązu, czterometrowy obelisk w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta. Na każdej ze ścian wśród cyfr umieszczone są nazwiska kryptologów.

Prace nad łamaniem kolejnych wersji szyfru Enigmy kontynuowano w brytyjskim ośrodku w Bletchley Park (fot. Evening Standard/Getty Images)

źródło:

Zobacz więcej