RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zaszczepili się przed kamerami. Marszałek i minister odporni na grypę

– W ubiegłym roku byłem szczepiony przez pana ministra i pochwalę się, że szczepienie było skuteczne, uchroniło mnie przed grypą. Mam nadzieję, że przez ten rok także będę czuł się dobrze – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, zaszczepiony przed kamerami przeciwko grypie przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Marszałek, również lekarz, odwdzięczył się ministrowi tym samym.

Rodzice porwali wcześniaka ze szpitala w Białogardzie. Trwają ich poszukiwania

Do porwania dziecka doszło w piątek około godz. 16:00 z oddziału noworodkowego w szpitalu w Białogardzie (Zachodniopomorskie). Noworodek jest...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej marszałek i minister zachęcali Polaków do szczepienia się przeciw grypie, a także do szczepień w ogóle. Aby przekonać do swoich racji, przed kamerami założyli gumowe rękawiczki, podwinęli rękawy i zaszczepili się nawzajem.

– Nie ma co wierzyć, że grypa nas ominie. Jest wywoływana przez wirusa, który jest wyjątkowo zjadliwy – uprzedzał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, namawiając do szczepienia się przeciwko tej chorobie. Dodał, że „szczepionki stosowane u miliardów ludzi w ciągu kilkudziesięciu, prawie stu lat dowiodły, że są skuteczne i są bezpieczne”, a ryzyko, które towarzyszy wszelkim działaniom medycznym, jest w tym przypadku zdecydowanie mniejsze niż korzyści, jakie odnosimy.

– Prawdopodobnie dużej części z nas nie byłoby na świecie, gdyby nie szczepienia – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Za nieszczepienie nie będzie kolejnych sankcji

Minister zdrowia zaznaczył, że przy okazji szczepień przeciwko grypie MZ promuje wszystkie szczepienia. Pytany, czy resort nie rozważa wprowadzenia kolejnych sankcji za nieszczepienie dzieci, powiedział, że wydaje mu się, że obecnie obowiązujące przepisy są wystarczające i nie potrzeba ich zaostrzać.

– Przypomniał, że jego resort pracuje nad „rozwiązaniem, które ma pokazać że bierzemy w pełni odpowiedzialność za to, co się dzieje ze szczepionymi dziećmi”. – Zamierzamy stworzyć fundusz, który byłby funduszem kompensacyjnym dla tych bardzo nielicznych dzieci, które uległy niepożądanym ciężkim odczynom poszczepiennym, w wyniku których dzieci mogły być hospitalizowane. I dla takich dzieci przewidujemy uproszczony sposób rekompensat – dodał minister.

– Szczepienia zmniejszają ilość chorób zakaźnych, niektóre choroby zostały wyeliminowane z naszego życia. Coraz silniejsze lobby antyszczepionkowe jest zupełnie pozbawione jakichkolwiek logicznych i naukowych podstaw – wtórował mu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej