RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie 5 mld zł nadwyżki budżetu państwa

Prawie 5 miliardów złotych wyniosła nadwyżka w budżecie po sierpniu tego roku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Według resortu rosną też wpływy z podatków. Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej, że na koniec roku w budżecie będzie deficyt, ale mniejszy, niż wcześniej planowano.

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VAT: służby skarbowe przywróciły powagę państwu

W tym roku będzie możliwe uszczelnienie VAT na ok. 20 mld zł, czyli tyle, ile kosztuje Program Rodzina 500 Plus – powiedział wicepremier, minister...

zobacz więcej

Nadwyżka po sierpniu wyniosła 4 miliardy 900 milionów złotych – poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki. Według szacunkowych danych dochody budżetowe między styczniem a sierpniem był wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku o około 20 miliardów 500 milionów złotych.

Dochody z VAT były wyższe w ujęciu rocznym o 23,5 procent czyli ponad 20 miliardów złotych. Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły w ujęciu rocznym o 4,1 procent czyli 1,8 mld złotych. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych były wyższe w ujęciu rocznym o 8,3 procent – 2,5 mld złotych, a dochody z podatku dochodowego od firm wzrosły o 13,3 procent czyli 2,4 mld złotych.

Deficyt budżetowy będzie na koniec tego roku niższy o 10, może nawet 20 mld zł od zakładanego na ten rok – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej dot. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - sierpień 2017 r. Dzięki „zrównoważonemu budżetowi” jest możliwa realizacja celów społecznych.

– Dzięki zrównoważonemu budżetowi, dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy, niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji – powiedział Morawiecki.

– Ten grzech transformacji III Rzeczpospolitej odrobiliśmy poprzez nasze wielkie cywilizacyjne programy takie jak 500 zł czy Mieszkanie Plus – dodał. Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ministerstwo finansów stara się ukrócić nieprawidłowości i patologie w obszarze podatków i widzi tego „znakomite efekty w budżecie”, jednak cały czas jeszcze zmaga się z „bardzo źle pojętą inwencją, kreatywnością przestępców podatkowych”.

– Ta bardzo dobra sytuacja budżetu, można powiedzieć „budżet plus” pozwala zrealizować nam bezpiecznie wielki program społeczny PiS – podkreślił minister rozwoju i finansów.

Morawiecki mówił o walce rządu z „pułapką słabości instytucjonalnej” naszego państwa, jeżeli chodzi o obszar podatków. – Dzisiaj w skuteczny sposób tę pułapkę domykamy. Nie chcę powiedzieć, że ona już jest wyeliminowana, ale warto popatrzeć na to, na którym miejscu byliśmy w obszarze podatkowym w latach 2007-2015, a jak jest to dzisiaj w latach 2016 i 2017. Otóż wtedy byliśmy na trzecim, czwartym miejscu od końca na 28 krajów UE, dzisiaj jesteśmy na pierwszym miejscu - to są dane, które otrzymujemy od KE – podał.

Morawiecki: polski eksport po raz pierwszy może przekroczyć 200 mld euro

Adrian Stankowski z Gazety Polskiej o nadwyżce w budżecie państwa: zadziałał mechanizm nazywany w skrócie „wystarczy nie kraść”.

zobacz więcej

„Ministerstwo stara się ukrócić patologie”

Jak mówił Morawiecki, MF stara się ukrócić patologie. Podał przykład nieprawidłowości w obszarze importu paliwa, które „nie podlegało później płatnościom VAT-owskim i innym płatnościom podatkowym”, ponieważ było sprzedawane w szarej czy czarnej strefie. Według Morawieckiego przemyt odbywał się głównie na granicy zachodniej i na granicy z Litwą.

– Dzisiaj na zachodniej granicy kontrolujemy większość wjeżdżających cystern – zaznaczył. Jak powiedział, w czasach poprzednich rządów „kontrolowano zdawkowo kilka procent cystern, co w połączeniu z korupcją na granicach doprowadziło do gigantycznego ubytku w dochodach państwa”. – Byliśmy w stanie w znacznym stopniu ten proceder wyeliminować – podkreślił.

Jak jednak przyznał, „cały czas jeszcze zmagamy się z bardzo źle pojętą inwencją, kreatywnością przestępców podatkowych”. Wicepremier tłumaczył, że przestępcy zamiast cystern próbowali wykorzystywać drogę kolejową. Kiedy uszczelniono ten sposób wwozu paliwa, to „przestępcy przesiedli się na barki na Odrze, dzisiaj wiemy już o tym - przestępcy też wjeżdżają z paliwem w tzw. mauserach, czyli tysiąclitrowych pojemnikach, nawet w samochodach dostawczych”. – Czyli ten proceder cały czas jeszcze trwa, ale staramy się na różne sposoby go ukrócić – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej