Większość uczelni nie wprowadzi egzaminów wstępnych

Nowa ustawa to autorski pomysł ministra nauki (fot.arch.PAP/Stanisław Rozpędzik)

Nowa ustawa o szkolnictwie daje uczelniom możliwość wprowadzenia egzaminów wstępnych na studia. Pytani przez PAP obecni i byli rektorzy ocenili, że rozwiązanie jest dobre, jednak – według nich – większość uczelni i tak egzaminów wstępnych nie wprowadzi.

Rewolucja na uczelniach coraz bliżej. Gowin przedstawił ustawę 2.0

Zmiana sposobu wyboru rektorów, większa autonomia uczelni, możliwość wprowadzenia egzaminu na studia czy wydłużenie studiów niestacjonarnych o...

zobacz więcej

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – przedstawiony we wtorek w Krakowie przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina – przewiduje, że podstawą przyjęć na studia ma być egzamin maturalny, ale uczelnia będzie mogła zarządzić egzamin wstępny.

Wynik takiego egzaminu będzie mógł jednak stanowić maksymalnie 50 proc. punktów w postępowaniu rekrutacyjnym – co najmniej połowę wyniku rekrutacji będą stanowiły wyniki matury.

– Rozwiązanie jest dobre, bo daje uczelni autonomię. Uczelnia może przeprowadzić dodatkowe egzaminy wstępne, a może nie. Jestem przekonany, że 90 proc. uczelni nie będzie przeprowadzać egzaminów – ocenił szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

Gowin: dyplomy polskich uczelni straciły prestiż

– Ostatnio Uniwersytet Warszawski awansował o ponad 100 pozycji w rankingu szanghajskim, ale uczelnie polskie znajdują się dużo poniżej poziomu, na...

zobacz więcej

„Zakres tematów sprzeczny z przepisami UE”

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak zwrócił uwagę, że egzamin wstępny nie może być dublowaniem matury. – Egzaminy na uczelni z zakresu tematów, jakie zdaje młody człowiek na maturze, w tym momencie stoją w sprzeczności z przepisami Unii Europejskiej. Czyli to jest w ogóle niemożliwe – powiedział.

Jego zdaniem ważniejsza jednak byłaby możliwość prowadzenia czegoś w rodzaju rozmów z kandydatami, podczas których kandydaci mogliby pokazać, że na studia się nadają. – Rozmowa twarzą w twarz na takich kierunkach, jak medycyna, prawo, jest niezwykle istotna – ocenił prof. Nowak.

 Proponowane rozwiązanie jest do przyjęcia

Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, b. rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jerzy Woźnicki powiedział, że proponowane w projekcie ustawy rozwiązanie jest „do przyjęcia”. Podkreślił jednak, że „egzamin maturalny musi stanowić rodzaj przepustki na studia”. – Gdyby ktoś chciał przywrócenia egzaminu wstępnego kosztem egzaminu maturalnego, niszczyłby oświatę. I na to byśmy się nigdy nie zgodzili – zastrzegł rektor PW.

źródło:

Zobacz więcej